Perseid meteor yağmuru (12-13 Ağustos) Türkiye’den izlemek için en uygun saat hangisi? Meteor yağmuru saat kaçta başlayacak?

Gök bilimcilerin ve gökyüzü olayları ile yakından ilgilenenlerin merakla beklediği Perseid meteor yağmuruna saatler kaldı. Her yıl tekrarlayan muhteşem geçidi kaçırmak istemeyenler planlarını ona göre yaptı bile.

Perseid göktaşı yağmuru her sene Temmuz – Ağustos ayları arasında görsel ziyafet çekiyor. 23 Temmuz ile 20 Ağustos tarihleri arasında geçekleşen göktaşı yağmuru 12-13 Ağustos tarihlerinde en üst seviyeye çıkmaktadır.

Açık bir gökyüzü olduğunda 40-80 arası göktaşı gözlemlemek mümkün olabilmektedir.

Perseid Meteor Yağmuru Nedir?

Bu gece gözünü gökyüzüne dikecek olanlar için aydınlatıcı bilgiler vermek istedim. Şahsen ben terastaki yerimi alıp resitali bekleyeceğim. Sizlere de tavsiye ederim. Hayatınıza güzel anlam katmanın eğlenceleri yollarından biri de yılda bir kez gerçekleşen muhteşem meteor yağmurunu izlemektir.

Gökyüzü 88 adet takım yıldız tarafından çerçevelenmiştir. Her bir takım yıldızın hikayesi ve şekli farklıdır. Kimi takım yıldızlar burçları simgeler, kimileri de farklı olayları temsil eder. İşte 88 adet takım yıldızdan birinin adı da “Perseus” – “Kahraman” – “Savaşçı” takım yıldızıdır.

Mitolojiye göre “Perseus”, Zeus’un yarı ölümlü oğludur.

Neyse mitolojiye fazla girmeden gökyüzü olayına devam edelim. Detaylı bilgi almak isteyenler buradan yazıyı okuyabilirler.

Perseid göktaşı yağmuru dünyamıza nispeten yakın geçen kuyruklu yıldızdan (swift-tuttle) arda kalan parçalardır. Kuyruklu yıldızlar yörüngelerini takip ederler ve dünya etrafından belirli dönemlerle geçerler.

Örneğin; En çok bilinen kuyruklu yıldız,  Halley kuyruklu yıldızı 75-76yılda bir görünmektedir.

Perseid Meteor yağmuruna sebep olan kalıntıların sahibi Swift-Tuttle ise 133 yılda bir dünyayı ziyaret etmektedir. 1992 yılında keşfedilen swift-tuttle 2126 yılında tekrar beklenmektedir.

Perseid Meteor Yağmuru Türkiye’de Nerede İzlenecek?

Göktaşı yağmuru ya da diğer adıyla meteor yağmuru açık havalarda gece yarısı en net haline kavuşuyor.

“Yıldız kayması” ya da “Aaa.. Yıldız kaydı!!” olarak tabir edilen meteor yağmuru atmosferde sürtünme eriyen göktaşı düşmesi olarak açıklanır.

Bu sene Perseid göktaşı yağmuru meraklıları tarafından Erciyes’ten izlenecek. Havanın açık olması bekleniyor. Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek resitali, gözlemlemek için herhangi bir araca gereç yok. Çıplak gözle de izlenebilir.

Şehirlerde gökyüzünde ışık yansıması fazla olduğunda, kırsal kesimler bu konuda daha avantajlı.

Göktaşı Yağmuru – Perseid Saat Kaçta Görülecek?

12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan Çarşamba gecesi 23:00 – 01:00 saatleri arasında net şekilde izlenebilecek.

Daha önce dediğim Bi’şeyler