Maltepede hamburgerci deyince aklıma bundan sonra sadece +1 Burger & Steak geleceğinden emin olabilirsin. İsmiyle müsemma “Artıbir” hamburger evi…

Bu “ismiyle müsemma” lafını da son İstanbul yolculuğumda tanıştığım teyzeden öğrendim. Buradan Ayfer teyzeme de selam olsun. İsmiyle müsemma TDK’ya göre “Fiziksel yapısıyla veya karakteriyle adı örtüşen” anlamına geliyor.

Sipariş verdikten sonra +1 tane daha ya da +1 defa daha sipariş vermek istiyor insan. Ama maalesef İzmir’e servisleri yok 🙂 Maltepe ve civarında oturanlar bu konuda çok şanslılar diyebilirim.

Benim için Maltepede Hamburgerci Denince Tek Adres

Neden mi?

  • Ramazan ayının hızla akıp gittiği şu günlerce en yoğun iftar saatinde bile servisin zamanında ve taze gelmesi.
  • Menüdeki ürünlerin kalitesi. Mesela patates kızartması sabahtan kızartılıp fırında bekletilmemiş. Çıtırlığı, sıcaklığı ve tazeliği mükemmelliğini ele veriyordu.
  • Siparişimde dondurma istemiştim. Soğutuculu ayrı bir kapta geldi, dondurma çorbası içmek zorunda kalmadım.
  • Zaten yemek sepetindeki yorumlara ve yıldızlara bakınca (amiral gibi duruyor) ne kadar çok beğenildiği anlaşılıyor.

Benim Tercihim +1 Et Burger Menü Oldu

+ 1 Burger&Steak  ve +1 Cafe yemek çeşitliliği açısından fastfood tarzı menüsüyle dikkat çekiyor.

Ben hamburgerleri ikiye ayırıyorum. “Zar köfte” ve “Ev köfte”. Zar köfte ile ne demek istediğimi hepiniz anlamışsınızdır. Dondurucudan çıkartılan ve binlerce kişiye hizmet etmek üzere tasarlanmış fabrikasyon köfte. Dolayısıyla ekmeği de belirli standartları yakalamış olsa da lezzetten uzak.

Ev köfte diye tabir ettiğim hamburger ise içinde 60-100 gram arası köftesi olan özel ekmeğiyle hem göze hem de damağa hitap ediyor.

Maltepede hamburgerci arayışımda +1’den sipariş verdiğime gerçekten memnun oldum. İçinde 100 gram köftesi, nefis ev yapımı hamburger ekmeğiyle gerçekten başarılıydı.

Fiyat konusuna geldiğimizde “zar köfte” firmalarına kıyasla tabi ki pahalı. Birinde 25-30 gram köfte ( ki içinde farklı malzemelerle birlikte), diğerinde ise 100 gram köfte. Karşılaştırmayı siz yapın.

maltepede hamburgerci

Maltepe Hamburgerci Arayanlara Tavsiye Ederim

Yemek olayı gerçekten bambaşka, televizyonlarda yayınlanan yarışma programlarını da göz önünde bulundurursak milletçe yemeyi seviyoruz. Damak tadımız da oldukça gelişmiş. Tarihi geçmişin mutfak kültürüne yansıması olsa gerek.

Lahmacun, döner gibi lezzetlerin yanına “dış minnakların” etkisiyle hamburger denen fast food’da girmiş durumda. Hamburger olayında malzemenin uyumlu olmasına diyeceğim bir şey yok. Ama beni tavlayan 3 temel unsur var. Diğerleri geneli tamamlıyor.

1- Hamburgerin köftesi

2- Hamburgerin ekmeği

3- Pişirme kıvamı

Kişinin zevkine göre değişebileceğini düşünerek pişme kıvamından bahsetmek istiyorum. Kimi az pişmiş et sever, kimi orta, kimi de orta az. Et konusunda biz pişmiş seviyoruz. Ama dikkatini çekerim sadece “pişmiş”, yanmış değil. İşte kullandığın ızgaranın ayarı, köftenin ızgarada kalma süresi, içindeki kıyma ve diğer malzemelerin oranı bu pişme süresini etkiliyor.

Bazı hamburgerleri ısırdığında sadece ekmek mi yiyorsun yoksa arada köftemsi bişiy mi yiyosun anlaşılmıyor. Köftenin yoğurulması içine karıştırdığın malzeme gerçekten önemli. Kuru kuru, takır takır olduğunda lezzetli olması neredeyse imkansız. Konu dönüp dolaşıp içine ne kadar extra malzeme koyduğuna geliyor. 100 gram hamburger köftesinin içinde 30 gram kıyma olursa o hamburger olmuyor. Adına başka bir şey deniyor sanırım.

Ve son olarak da hamburger ekmeği. Bence buger’in lezzetine lezzet katan en önemli olay. Biz millet olarak ekmeği zaten seviyoruz, bir de taze, iri ve lezzetli olursa hamburgerin tadına doyum olmaz.

Bu saydığım üçlüyü Maltepe hamburgercisi +1 Burger & Steak’de bulduğuma çok sevindim.

Kendilerini lezzetten ötürü tebrik ediyorum ve ben tekrar İstanbul’a gelene kadar lezzetlerini korumalarını umuyorum.

Maltepede Hamburgerci  arıyorsan kesinlikle ArtiBir Burger ve Steak tavsiye ederim. Sitesine buradan ulaşıp sipariş verebilirsin.

Ben diyeceğimi dedim… Sen de bi’şey demek istersen çekinme ve yorum bırak. İstersen siteme üye ol, kendi adınla makalelerini yayınlamaya başla.

Daha önce dediğim Bi’şeyler