Çok uzun zamandır merak ettiğim instagramdan nasıl para kazanabilirim sorusuna bulduğum cevapları sizler paylaşmak istiyorum. Merak ettim, araştırdım ve  bulduklarımı kaleme alıyorum. Eğer farklı metotlar ve yöntemler biliyorsanız siz de yorum bırakarak paylaşabilirsiniz.

Hepimiz, gençlerden yaşlılara kadar dünya genelindeki her bir birey sosyal medya platformlarından en az birisini kullanıyoruz.  Bu platformlarda da karşımıza reklamlar ve mağaza tanıtımları gibi pek çok dijital pazarlamalara istesek de istemesek de tanıklık etmiş oluyoruz.

instagramdan nasıl para kazanaibilirim

Yani bir bakıma, farkında olmadan bir sürü kişinin cebine belki onlar belki de binlerce lira (dolar) para kazandırıyoruz. Hal böyleyken ve herkes bu durumdan bir şekilde nasibini alabilirken ‘’ben niye yapamayayım, niye mahrum kalayım ki?’’ düşünceleri benim kafamda yer etti ve bu konuda harekete geçmeye karar verdim. Yazıma başlamadan önce yanıt vereceğim soruları sizinle paylaşmak istiyorum:

 • İnfluencer Nedir?
 • İnstagramdan Nasıl Para kazanabilirim?
 • Takipçi Sayım ile Kazancımın Bağlantısı Nedir?
 • Para Kazanmak İçin Kullanabileceğim Yöntem ve Yöntemler Nelerdir?

İNFLUENCER NEDİR?

Dijital platformlar dendiğinde, birde üstüne gelir kaynağına çevirmek dendiği zaman aklımıza gelen ilk kavram “influencer” dır. Bu kelimenin anlamını sizlerle paylaşmak istiyorum. Kelime anlamıyla “etkileyen kişi” anlamına gelmektedir. Sosyal medya platformlarında “dijital pazarlamacılık’’ ve “marketing”türünü de icra eden kişilere verilen addır. Bu kişiler hayatlarımıza nasıl bu kadar çabuk girdi?

Aslında yanıtı basit. 2019 Yılında “we are the social” araştırmasının sonuçlarına göre dünya genelinde 3.484 milyarı aşkın kişi sosyal medya platformlarını kullanmakta. Bu sebeple sosyal medya markalar için kaçınılmaz bir ürün pazarlama fırsatı sunuyor. İnfluencerlar ise işte de tam bu nokta da devreye girmektedir. Birer “’dijital pazarlamacı” olarak. Kısacası “influencer” lık günümüzün popüler ve dijital bir mesleği haline geldi.

İNSTAGRAMDAN NASIL PARA KAZANABİLİRİM?

Herkesin kafasında yer etmiş işte o soru…

Bu sorunun cevabı aslında çok basit fakat pratik gerektiren bir alan. Öncelikle ” hadi para kazanma tuşuna basayım, hesabım gelir kazanma şekline gelsin’’ gibi bir butonumuz yahut tuşumuz bulunmamaktadır daha doğrusu önceleri böyle bir butonumuz bulunmamaktaydı. ABD de instagram böyle bir butonun kullanımına izin vermişti. Türkiye olarak iznimizi geçtiğimiz yıl 30 temmuzda bizde aldık. Peki bu özelliğin bize yararı nedir? Bu sorunun cevabını yazının ilerleyen kısımlarında detaylı olarak değineceğim.

Gelen bu yeni özelliğe rağmen hesabımızın kaderi bizim parmaklarımızın altındadır. Onu geliştirecek veya tam tersi yönde etkileyecek olan tamamen bizleriz yani.

Ayrıca tek bir yolla sınırlı değiliz bunu da belirtmek isterim. Zaten yazıma para kazanma yollarını temel anlamda sınıflandırıp onları ilerleyen bölümlerde açacak şekilde bir yol çizdim. Şimdi bu yöntemlere bakalım:

 • Takipçi sayısıyla para kazanmak
 • Ürünler satarak para kazanmak
 • Çeşitli hizmetler sunarak para kazanmak
 • İnternet tabanlı seminer yaparak yahut bu seminerleri tanıtarak para kazanmak
 • Affiliate (satış ortaklığı, ürün sponsorluğu) ürün satarak para kazanmak

Bu başlıklar sizlere para kapısını aralayan yollardır, fakat dediğim gibi sayfanızı canlı tutmak tamamen sizin elinizde. Yani takipçileri hesabınıza, sayfanıza bağlı tutacak gönderiler yayınlamak, onlara ulaşabilmek ve isteklerini canlı tutabilmek, kısacası kendinize bir kitle oluşturmanız ve bu kitleyi canlı tutmanız gerekmektedir. Bunları yaparken de takipçilerinizin zevklerinin uyuştuğu diğer hesaplarla, influencerlar ile etkileşim halinde olmanız, hashtag kullanımlarıyla yayılımınızı genişletmeniz ve en önemlisi ise hesabınızla bağıntılı kısa videolar ile takipçilerinizin ilgisini çekmeniz hesabınızın yararına olacak hareketlerdir.

Bunlara nazaran dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise “kaliteniz”…

Unutmayalım ki siz ve aileniz kalabalıklaştıkça ihtiyaçlarınız da buna paralel olarak artacaktır. Bu artış yaşanırken ilgisizlik ve kalite düşüklüğü ailenizin küçülmesine neden olabilir; o yüzden siz genişlerken kalitenizin de gelişmesi gerekmektedir.

Aslında kafamızda olan en büyük soruyu belki de en sona bırakmış oldum fakat buna da açıklık getirmem gerek, “Açtığım, açacağım sayfa kime hitap etmeli? Kendi zevklerime mi yoksa takipçilerime mi?” aslında cevabı cidden çok basit tabii “’takipçilere”’ çünkü paylaşımlarımızı gelire dönüştürecek olan topluluk onlardır. Ama çoğumuzun aklına yer etmiş bir sorudur bu. Dolayısı ile instagramdan nasıl para kazanabilirim temelinde takipçi yatar.

Takipçi Sayısıyla Para Kazanmak

Bu yöntem aslında diğerlerinin yapı taşı denilebilir. Çünkü kitleniz takipçilerinizle oluşur. Takipçilerimiz sayfamızdan ürün alabilir, ürünlerimizin çevrelerince yayılımını sağlayabilir böylece sayfamıza yeni insanların gelmesi kolaylaşır, eğer bir affiliate (sponsor) ürün satıyorsak beğenileri ile kazancımızı arttırabilirler. Takipçilerimizin bize bunlar gibi yararları vardır.

“Pekiii takipçilerimi nasıl arttırırım?”

Takipçilerimizi arttırırken, hileyle, parayla bu işi rahatlıkla yapabiliriz fakat bu satın alınmış kitlenin bize bir yararı olur mu? Belki evet, belki hayır. Bu konuyu farklı yollardan değerlendirelim;

Varsayalım ki başlangıç olarak 5000 tane takipçi satın aldık veya benzeri yollarla bu sayıda takipçi elde ettik. Hesabımızdaki bu artış sayesinde hesabımız geçici olarak canlanmış olacak; bizde bu canlanma vesilesiyle hesabımızı tanıtacak faaliyetlere yoğunlaşırsak yayılım kazanabiliriz. Böylece bizim ‘fake’ takipçiler ‘reel’lar ile yer değiştirmiş olur.

Diğer bir şekilde yani zararı olacak şekilde düşünürsek de planlarımızın, planlarımıza uymayacak bir seğir izlemesi olacaktır. Yani gerçek bir kitle elde etmemize yaramayacak faaliyet girişimlerimiz yahut hiçbir faaliyette bulunmamamız durumları. Bu durumdaysa, olacak olan şey hesbımızın “gelir kaynağından”, “süs” sayfasına dönüşme yolculuğu olacaktır.

Görüldüğü üzere takipçi sayısı ile para kazanabilmek basittir fakat basit hatalara düşülmediği sürece…

Ürünler Satarak Para Kazanmak

Bu alan para kazanmanın en bilindik, en tercih edilen ve aynı zamanda da kafamızda bir o kadar çetrefilli olan bir yöntemdir. Günümüzde popülerliği tüm dünyaca tasdiklenmiş olan instagramın günümüzde 500 milyon üyesi bulunmaktadır. Bunlardan 300 bin tanesi ise günlük dinamik kullanıcı çerçevesini oluşturmaktadır. Hal böyle olunca küçük butikler, bijuteriler, köklü marka ve firmalar da kendilerini tanıtmak için bu popüler uygulamayı bir aracı olarak kullanmaktadır. Bazen doğrudan kendi hesaplarıyla bazen ünlüler ve influencerlar aracılığıyla ürün tanıtımlarını gerçekleştirmektedirler. İnstagram ana sayfamızı açtığımızda elbette karşımıza bunlardan bir tanesi çıkıyordur ve o zaman da  “niye yapamayayım” suratımızın yansımasını ekranımızdan bize gülümserken buluruz. Şimdi gelelim işin nasılına,

Öncelikle yapmamız gereken şey hesabımızın hitap edeceği topluluğu, bu topluluğa hitap etme dilimizi, başka mağazaların ürünlerini mi yoksa kendi ürünlerimizi mi satacağımıza ve son olarak da belirlediğimiz ürünleri nasıl (toptan mı?, parekende mi? ) satacağımıza karar vermeliyiz. Daha sonrasında hesabımızı canlandırma faaliyetlerine geçebiliriz:

1- Görsellerde Özgünlük

İnstagram istatistiklerine göre, kullanıcıların %72 si gördükleri ürünlerin görsel paylaşımlarından sonra o ürünü alma ihtimallerinin arttığını; % 38 ‘nin ise ürünlerin görsellerini gördükten sonra ürünü aldıklarını göstermektedir. Bu verilere dayanarak çıkarılacak sonuç ise ürün tanıtımlarının olabildiğine görseller üzerinden yapılmasının bizlere olan, olabilecek artılarının bir kanıtı niteliğindedir. Görsellerimizin öznellik derecesi de önemli bir ayrıntıdır tabi ki.

Bir müşteri olarak her girdiğim sayfada aynı görselleri görmek benim o ürüne olan ilgimi zayıflatabilir. Bu sebeple sitemizdeki görselleri çeşitli ve öznel tutmalıyız. Ayrıca adımlarımızı müşteri gibi düşünerek atarsak emin olalım ki artılarını kısa sürede fark edebiliriz.

Görselde özgünlük demek yalnızca paylaşılan fotoğrafların özgünlüğünü kapsayan bir durum değildir. Gönderilerimizin yanı sıra logonuz da görsel özgünlük başlığında yer alan bir başlık sayılabilir.

2- Ürün Tanıtımında Özgünlük

instagramdan nasıl para kazanabilirim diye düşüneneler görseller konusunda aşırı titiz davranmak zorunda olduklarını bilmeliler. Sosyal medya ve görsellik kelimelerinin birbirlerini nasıl bütünlediklerini sanırım anlatmama gerek yok.

Görsellerde yaratılan özgünlükleri tanıtım yazılarına da yansıtmalıyız ki rakiplerimizin tahtasına eksi bize ise artı yazabilelim. Ürünlerimizi tanıtırken müşteriye ulaşabilecek bir dil bulmak oldukça önemlidir. Bu konu da size öneri olarak, tanıtım yazılarınızı yazarken “müşteri olsam ne beni cezbederdi?” sorusuna cevap verirseniz ortaya çıkan tanıtım hedef kitlenize ulaşabilecek şekilde olacaktır. Bu tanıtım yazılarının postların altına yazılacağını düşünürsek çok uzun olmamaları gereklidir.

Yazımınızı yazdıktan sonra yazının sonuna “hashtag”  eklerseniz konuyla ilgili aratmalarda sayfanıza ulaşım kolaylaşmış olacaktır.

3- Reklam Vermek

Hesabın yayılımını sağlamak için oldukça etkili bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Ana sayfamızda gezinirken karşımıza aniden tanımadığımız insanların veya takip etmediğimiz butik , mağazaların karşımıza çıktığı oluyor. İşte bizlerde bu şekilde belirli bir ücret karşılığında hesabımızı öne çıkarabiliriz. Biraz reklam olayı hakkında bilgi vermek istiyorum;

 • “İnstagram for business” sayfasından reklam oluştur butonuna basılarak işlem başlıyor. Nasıl yapacağını bilmeyenler için bir kılavuz yayımlanmış. Fakat bu kılavuz da adım adım yapılacaklar anlatılmıyor yalnızca bilgilendirici bir metin tadında yazılmış.

İntagramdan satış üzerinde kararlı arkadaşlarımın, okurlarımın aşağıya bırakacağım linkten kılavuza göz gezdirmelerini öneriririm.

https://business.instagram.com/shopping

Bu temel başlıkların yanında yapabileceğimiz, yapmamız gereken daha pek çok şey var. Kısaca, maddelerle bunları da sizlerle paylaşayım:

 • Rakiplerimizin takipçileriyle farklı yollarla etkileşim halinde bulunmak.
 • Olmazsa olmaz “influencer” lar sayfanız ürünlerinizin, influencerlar da sayfanızın tanıtıcılarıdır. Hatta bir bakıma ürünlerimizin koruyucu melekleri de denebilirler. Çünkü tanıtımlarını yapanlar, WOM (work of mouth), ağızdan ağıza pazarlama, aracılığıyla  piyasaya sürenler onlardır. Ürünlerimizin kaderleri onların elindedir. İyi bir tanıtım ürünü göklere çıkarttığı gibi kötü bir tanıtım ise yerlere atabilir.
 • Kullanıcılarınızın görüşlerini önemseyin ve onlarla arayı iyi tutun.
 • Sayfamıza vereceğimiz adın etkiliyiciliği
 • Kendi bireysel hattınızı ticaret sitenizde kullanmanızı önermem. Bu hattınızın yanına ek olarak ticari bir GSM numarası kullanmanız sizin için daha faydalı olacaktır.
 • Satış biçiminizi belirlemeniz ve bu biçime göre diğer mali işlemleri de yapmanız gerekir. Bu mali işlemleri biraz açayım, mesela ürünlerinizin fiyatları ne çok yüksek ne de çok ucuz olmalıdır çünkü her ne kadar çok yaygın bir ticaret sistemi olsa da bir o kadar da güvenen sayısı az olan bir sistemdir e-ticaret. Günümüzde pek çok dolandırıcılık faaliyetleriyle karşılaşan halkımızın bu konuya görüşleri hep bir perde arkasındandır.
 • Piyasaya göre fiyat vermenin yanı sıra ürünümüzü fiyatlandırırken kargo fiyatı v.b unsurları da göz ardı etmemeye önem verin.

Kulaktan Kulağa Yayılan ButikGelir Eğitim Seti Nedir?

Yazımın başında bu konuya değineceğimi söylemiştim. Öncelikle “ButikGelir” nedir sorusunun cevabını vereyim.

İnstagram, oluşturduğumuz sayfalarda tıklanabilir linkler ile kendi e-ticaret sitemize yönlendirmeye izin vermemekteydi. Fakat global hazır e-ticaret platformlarıyla ve ödeme sistemleriyle instagram üzerinden satış yapmak maliyetli de olsa mümkün kılınabiliyordu.

İşte ButikGelir bizi bu maliyetten kurtaran bir melek olarak belirdi. İnsatgram bu özellik ile tıklanabilir e-ticaret linklerinize izin verdi. Tabi ki belli şartları da oldu bizlere. Şimdi o şartlara bir göz atalım.

İlk olarak , “bu özelliği nasıl aktif ederim?” dediğinizi duyuyorum ve bekletmeden cevaba geçiyorum. Öncelikle hesabınızın fiziksel ürün satacak şekilde tasarlanmış olması gerekir çünkü bu özellik henüz hizmet odaklı ürün satışını desteklememektedir. Daha sonrasında platformun sahibi olduğu için facebook’ un ticari ilkelerine uymalı ve mevcut hesabınızın facebook’a bağlanmış olması gerekmektedir.  Çünkü bilindiği üzere facebook, instagramı satın almıştır. Hesabınız eğer bu özelliklere sahipse yapmanız gereken diğer adımlara geçebilirsiniz demektir.

Sırada katalog oluşturma var. Katalog, bildiğimiz bir ürün kataloğunun dijital versiyonudur. İnstagram işletme hesabınızı facebook’a bağlayarak satış yapmanızı sağlayacak bir gerekçe de denilebilir. Yaptığınız bu katalog hesabınızın geleceğini etkileyecek denilebilir çünkü bu kataloğa koyduğunuz ürünler dışında ürünleri post veya storylerinizde kullanamazsınız. Tabii bu kataloğu revize ederseniz işin rengi değişir.

Kataloğu Nasıl Oluştururum?

Bu kataloğu oluşturmanın iki yöntemi vardır:

1)      Facebook sayfanıza bir mağaza kısmı ekle ya da alışveriş şablonu oluşturun.

2)      İnstagramdan satış yaparak kataloğunuzu oluşturun.

İnstagram üzerinden katalog oluşturmayı biraz açayım;

 • Business Manager kullanarak bu özelliği aktive eder ve kataloğunuzu oluşturabilirsiniz.
 • Business Manager da kataloglar kısmına gelin. Katalog yöneticisi seçeğini seçerek kendinize kolaylıkla yeni bir katalog oluşturabilirsiniz. Katalog yöneticisi seçeneğinde karşınıza farklı kategoriler gelecektir. Bunlar içinden size ve sitenize uygun olanını seçerek işlemlerinize devam edebilirsiniz. Yazımın konusu e- ticaret olduğundan ben size bunu anlatıyorum. (e ticaret- ürünler).
 • E ticaret- ürünleri seçtin ve devam butonuna basın . Yeni açılan sayfada yapmanız gereken şey ürün hakkında bilgi vermeniz ve linkini paylaşmanız gerekmektedir. Aynı zamanda burası ürün ve sayfanız doğrultusunda kataloğunuza uygun ismi de burada vereceksiniz. İlk kataloğunuzu oluşturduktan sonra onunla kısıtlı kalacaksınız diye bir durum yoktur. İlerleyen zamanlarda halihazırda bulunan kataloğu revize edebilir veya yenilerini de aynı yerden ekleyebilirsiniz elbette.
 • İsteğe bağlı olarak kataloğun içine ürünlerinizi de ekleyebilirsiniz. Bunun için katalog düzenleye gelin. Katalog düzenle kısmında tanılar, ürünler, ürün setleri, ürün veri kaynakları, olaylar veri kaynakları ve ayarlar sayfaları bulunur. Bu sayfalara basarak sekmelere gider ve ürünlerin bilgileri, görselleri, fiyatları ve tüm bilgilerini güncelleyebilirsiniz. Aynı zamanda burada ürünlerin gitmesi gereken linkleri de belirleyebilirsiniz.
 • Kataloğunuzu oluştururken ürün eklediyseniz, bu ürünlerin linklerini de kataloğa eklemek e-ticaret sitenize müşteri çekme ve sitenizde bir trafik oluşturma açısından oldukça yararlı bir ekleme olacaktır.

Bu işlemleri yaptıktan sonra yapmanız gereken şey oluştur butonuna basıp arkanıza yaslanıp kataloğunuz onay beklemek olacaktır. Kataloğunuzun onay alması birkaç gün içerisinde gerçekleşecek ve kısa süre içinde ürünleriniz linkleri ve fiyatlarıyla birlikte hazır olacaktır.  Unutmayın, katalogdaki ürün fiyatlarının para birimlerini mağaza üzerinden katalog kısmına gelmeden seçmeniz gerekir.

Böylelikle katalog işini de hallederek hedefe bir adım daha yaklaşmış olduk. Kataloğumuz hazır olduğuna göre onu hesaba bağlayın. Son olarak da alışveriş özelliğini aktive etmek için kataloğun bağlı olduğu instagram hesabından ayarlara giderek:

Ayarlar “İşletme İnsta alışveriş” adımlarını izleyin. Son adımda instagram sizi yönlendirecektir.

Her şeyi tamamladıktan sonra onay işleminiz birkaç gün sürecektir. Onay işlemi sürerken ayarlardan süreci takibi edebilirsiniz.

Hizmet Tabanlı Para Kazanma

instagramdan nasıl para kazanabilirim araştırmalarıma devam ederken “Hizmet tabanlı para kazanma” ile karşılaştım. Başlığı okuyunca ilk başta anlamlandıramamış olabilirsiniz. Bende araştırma aşamasında bu başlığı ya da benzerlerini gördüğümde pek anlamlandıramamıştım fakat detaya girince oldukça basit ve kolay olduğunu anlayacaksınız.

Bu yöntemde, ürünleriniz değil hizmetleriniz konuşuluyor. Hangi mesleği icra ediyorsanız edin hizmet tabanlı şahsi işinizin reklamını ve tanıtımını yapmak için daha uygun bir platform düşünülemez. Yani anlaşıldığı üzere de bu başlık da kendi reklamımızı yapıyoruz.

Müşterilerimiz için hazırladığımız portfolyoları gönderi olarak paylaşarak, 15 saniyelik ( reels) tanıtım videolarını gönderi yahut hikaye olarak paylaşarak kendi reklamımızı yaparak kendi e-ticaret sitemize bireysel veya bunun için ayrı oluşturulmuş bir instagram hesabından müşterilere tanıtımlarımızla bir nevi davetiye dağıtıyoruz. Bu da zamanla bize kazanç olarak geri dönüyor.

İnternet Tabanlı Seminerler Yaparak veya Tanıtarak

Bu yöntem ile aynı hem etkin hem de çok geniş bir kitleye ulaşmanız mümkündür. Bu da demek oluyor ki sayfa tanıtımınız ve yayılımınız bunlara bağlı olarak da elde ettiğiniz gelir hızla bir artış gösterecektir. Tabi ki bahsettiğim kitleye ulaşabilirseniz.

Seminer derken bahsettiğim şey belki canlı yayın belki de instagram üzerinden tanıtımı yapılıp başka sosyal medya platformları üzerinden yayına başlayan dijital toplantılardır.

Affiliate ( satış ortaklığı) ile Para Kazanmak

Diğer bir adıyla “Affiliate Marketing ” ( satış ortaklığı), zahmetsizce ve masrafsızca kendinize oluşturabileceğiniz bir gelir kapısı! instagramdan nasıl para kazanabilirim şeklinde kendinizi sınırlandıramayacağınız kadar da geniş bir yelpazeye sahip.

Bu yöntem iki farklı şekilde gerçekleştirilebilen, temelinde komisyona dayalı veya satış miktarına göre cephelere göre kazanç sağlayan bir gelir kapısıdır. Satış ortaklığı ile para kazanabilmek için ya geniş  kitleye sahip bir network ağına, sosyal medya hesabına sahip olmanız ya da bir marka, butik gibi müşterilerinize ürün satışı yapan veya hizmet sunan bir kurum olmanız gerekmektedir.

Detaylara geçmeden önce bilmeniz gereken bir şey var: “çalışmadan emek olmaz, hiçbir meslekte olmaz” bu sebeple satış ortaklığını da çalışmadan para kazanacağım diye düşünmeyin.

Eğer bir marka sahibiyseniz yapacağınız şey kendinize bir reklamcı, tanıtımcı güncel adlarıyla “vlogger, blogger ya da influencer’’ bulmanız gerekir. Tanıtımınızı yapacak kişi ya da sayfayı bulduktan sonra yapacağınız şey kendi işlerinize odaklanmak ve tanıtımcınızı ona verdiğiniz satış kodu ya da web sitesi linkinden kontrol etmektir. Tabii yapılan satışları müşteriye göndermek, satışlarla ilgilenmek de sizin sorumluluğunuz altında olacaktır.

Lakin reklamı alan kişiyseniz, kendinize bir sistem kurmalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Olayın tanıtım yapan penceresinde olmanızın size pek çok avantajı vardır. Bu sebeple de affiliate marketing oldukça rağbet de olan bir para kazanma yoludur. Yani rakipleriniz çok olacaktır.

Önce size satış ortaklığı sisteminin işleyişi hakkında bilgi vereyim;

Müşteri yayıncının sitesinde reklamcının ürününü görür  à  Sayfaya gider  à Linke tıklayarak reklamcının ürününe yönlendirilir (e-ticaret sitesine)  à  Reklam veren müşteriye ürünü satar à Yayıncı ise satıştan komisyonla para kazanır

Yayıncının satıştan kazandığı ya da kazanabileceği ücret sabit de olabilir satış miktarına göre değişebilir de. Kazanç marka sahibi ve yayıncı arasındaki anlaşmaya bağlıdır.

İnstagramdan Nasıl Para Kazanabilirim? Nasıl Kalıcı Olabilirim?

 1.  Sayfanıza müşteri çekecek girişimleri yapmaya başlamanız yapacağınız ilk şeydir. Eğer hali hazırda mevcut canlı bir network ağınız, instagram sayfanız varsa diğer adıma geçebilirsiniz.
 2.  Reklam vermek. Büyük reklam veren firmalar kendi affiliate alt yapılarıyla yayıncı kabul etmektedirler. Küçük reklam verenlerse affiliate network üzerinden kendilerine yayıncı kabul ederler.
 3. Reklam konusunda herhangi bir firmayla anlaştıktan sonra paylaşım ve hikayelerinize anlaştığınız firmanın linklerinizi eklemeniz gerekir. Bunu yaparken linkleri harcamamaya dikkat edin. Yanlış ve hatalı tanıtımlarla ürünlerin heba edilmesi firmaların karşılaştığı bir durumdur.
 4. Reklamını yaptığınız ürünleri sizin de denemeniz tanıtımlara yansır. Ayrıca ürünleri denemeniz olası tehditleri de önlemiş olur. Herhangi bir zararı var mı yok mu?; kullandığımız ürünün yararları, zararları nedir? Hakkında bilgi edinmiş oluruz. Böylece zararlıysa reklamı vermeyiz, yararlıysa yararlarına daha hakim olmuş oluruz.
 5. Son olarak da reklam veren mali konulardaki anlaşmalarınıza dikkat etmeniz.

Affiliate Marketing’in Yararları

 • Başlangıç için ve bu işi icra etmeniz için herhangi bir harcama yapmanıza gerek YOK.
 • Size lazım olan tek şey yalnızca hitap edeceğiniz bir topluluktur.
 • Müşteriye satış konusunda direkt iletişime geçmeyeceğiniz için herhangi bir alt yapı ya da sanal POS ihtiyacınız yoktur.
 • Sadece tanıtım üzerine yoğunlaşacağınız için bir şirkete ihtiyacınız yoktur.
 • Tek sorununuz REKABET olacaktır. Umarım bu yazımın sizlere bir katkısı olur.

Hepinize bol şans ve kazançlar dilerim…

instagramdan nasıl para kazanabilirim hakkında ben diyeceğimi dedim… Sen de bi’şey demek istersen çekinme ve yorum bırak. İstersen siteme üye ol, kendi adınla makalelerini yayınlamaya başla.

Daha önce dediğim Bi’şeyler