Hoşlanan erkeğin beden dili nasıl olur? Sözlerle ifade etmedikleri, sakladıkları sırları ortaya çıkarmak senin elinde. Aşık erkeğin beden dili şifreleri çözüldü.

İş yerinde, spor salonunda ya da katıldığın herhangi eğitim programında hoşlandığın bir erkek vardır. Onu her gördüğünde; “Benden hoşlanıyor mu?”, “Acaba bana ilgi duyuyor mu?” diye merak edip durursun.

Eğer onunla sohbetin varsa ve zaman zaman konuşuyorsanız farklı düşüncelere dalmak kaçınılmaz olur. Hele ki erkeklerin kelime seçiminde özensiz davrandıklarını düşünürsek işler iyice karışır. Bir kelime eder, altında onlarca anlam ararsın.

Sana olan duygularından emin olmadan, onun söylediklerine anlam vermek oldukça zordur. Hoşlandığı şeylerden bahsederken içinde kendinle ilgili düşünceler olup olmadığına bakarsın. Kendi duygularına hakim olup açık vermemeye çalışırken içten içe onu etkileyip, etkilemediğini düşünürsün.

Hatta davranışları tutarsız olmaya başladığında; “Yahu be adam, hoşlanıyor musun? Hoşlanmıyor musun?” açıkça söylesene deyip boğazına sarılmak istediğin zamanlar da olur. İşte o anlarda onun aklını okumak istersin… Kelimelere dökmediği düşünceleri bilmek istersin. Peki ya sana bunun bir yolu olduğunu söylesem!

Sıkı dur… Bir erkeğin senden hoşlanıp hoşlanmadığını “hoşlanan erkeğin beden dili” işaretlerine bakarak anlayabilirsin.

Hoşlanan Erkeğin Beden Dili Onu Ele Veriyor

Beden dili nedir? Gerçekten gizli duyguları ortaya çıkartabilir mi?

Sözel olmayan iletişim denen şey, insanların sözlü olarak ifade ettiği düşüncelerin arkasındaki gerçekleri görmeyi sağlar. Dolayısıyla kelimelerden bağımsız olarak işleyen mekanizmadır. Karşındaki insanın davranışlarına, mimiklerine ve duruşuna bakarak içinde olduğu ruh durumunu rahatça anlayabilirsin.

İstersen önce beden dilinin gücü hakkında konuşalım. Sonrasında erkeklerin hoşlanma belirtilerine, yani hoşlanan erkeğin beden dili neler söylüyor ona bakarız.

Beden dili o kadar önemlidir ki; Yüz yüze konuşan iki insan arasındaki iletişim büyük oranda vücut dili işaretleriyle gerçekleştirilir. Şu bilim insanları gerçekten çok enteresan. Senin benim gibi insanlar karşısındaki insanın; eline, koluna, saçına-başına, kıyafetine  bakarken onlar beden dilini, ses tonunu incelemek istiyorlar. İyi ki varlar. Onlar olmasa sosyal hayatın içinde kafamızı kurcalayan “aşkın beden dili” gibi sorulara nasıl cevap bulurduk.

Aslında en iyi bilinen araştırma (-en azından bizden saklanmayan-) University of California Los Angeles – UCLA Üniversitesinde yapılmış. Üniversite profesörlerinden  Albert Mehrabian – Mehrabian İletişim Kuralları olarak bilinen araştırmasında değişik sonuçlara ulaşmış . Mehrabian’a göre; karşılıklı olarak konuşan iki insan arasındaki iletişimin; %55 beden dili, %38 ses tonu ve konuşma, %7 ise kelimelerle sağlandığını ispatlamış.

Dr. Albert Mehrabian

Dr. Albert Mehrabian – UCLA University

İletişimin sadece %7’si kelimeler üzerinden sağlanıyor. Duygular, düşünceler, istekler, beklentiler ağrılıklı olarak beden dili sinyalleri ile sağlanıyor. Erkekler bozulmasın ama kelimelerle araları zaten kötü, bir de %7 işin içine girdiğinde söylediklerine bakarak ne istediklerini anlamak mümkün değil.

O halde geriye beden dili ve ses tonu kalıyor. İşte bu noktada kadınların avantajı ortaya çıkıyor. Kadınlar yaradılışları gereği, çevresel uyarıları anlamak ve yorumlamak konusunda erkeklere nazaran daha büyük hafızaya sahiptir. Belki de erkeklerin kelimelerle aralarının kötü olmasının sebebi kadınlardır. “Nasılsa, öyle ya da böyle ne demek istediğimi anlıyor” diyerek “bodoslama” gidiyor olabilirler.

Her neyse, madem böyle doğal bir yeteneğe sahibiz. Neden yeteneğimizi biraz daha geliştirip; “hoşlanan erkeğin beden dili” işaretlerini yorumlamak için kullanmayalım ki?

Erkeklerin Hoşlandığını Gösteren 5 Beden Dili İşareti

Erkeklerin genel durumlarını yansıtan bariz beden dili işaretleri olduğunu biliyoruz. Peki ya hoşlandıkları kadın yanlarındayken erkeklerin beden dili nasıl oluyor?

 

erkeğin beden dili

Hoşlanan erkeğin beden dili nasıl olur?

1- Gülümseme

Gülümsemek ve gülmek farklı duyguları ifade ederken başvurduğumuz doğal davranıştır. Kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte; utanç, neşe, mahcubiyet, ilgi belirtisi, konuyu savuşturma, asabiyet vb. gibi duygular gülmek ve gülümsemekle ifade edilebilir.

Bir de sahte gülüşler vardır ki; dikkatli gözler karşısında kişiyi hemen ele verir. Genellikle durumu idare etmek ve içlerindeki gerginliği azaltmak gerektiğinde sahte gülüşlere başvurulur. Karşısındaki kişi ile iletişime geçmek istemeyen ama iletişimde olmak zorunda olanlar sahte gülümseme takınırlar.

Erkekler hoşlandıkları kadın yanındayken aşırı kahkahalardan kaçınmaya çalışır. Daha çok “çapkın gülümsemesini “takınır. Çünkü içten gülümsemenin kendisini iyi gösterdiğini bilir. Gülümseyen erkek, flörtün adımını atarak arkadaş canlısı, sosyal ve iletişime açık olduğunu gösterir.

Samimi gülümsemenin yüz üzerindeki etkileri tüm insanlarda ortaktır. Herhangi birisiyle konuşurken 32 diş sergisi gibi gözüken dişleri onun gerçekten mutlu olduğunu ve gülümsediğini göstermez. Yüz hatlarında belirgin değişiklik olması gereklidir.

Sana gülümseyen insanın samimi olup olmadığının ipuçları 3 bölgede görülebilir (Gözler, Göz Çevresi ve Ağız, ağız çevresi). Tek tek anlam ifade etmez, üçü’ de aynı anda gerçekleşmelidir.

Gözler: Samimi şekilde gülen insanların göz şeklinde belirgin değişiklik olur. Göz kapakları neredeyse gözü tamamen kapatır.

Kaz Ayakları: Başımızın belası, olmasını hiç istemediğimiz kaz ayakları, samimi şekilde gülen erkeklerde belirginleşir.

Yanaklar: Gülümsemeyle beraber yanaklar yukarı doğru çekilir. Sahte gülümseme sırasında yanaklar yukarı çekilirken, gözler açık görünür. Ve burun etrafından aşırı kırışıklık oluşur.

Alt Dişler: Her iki gülümseme modelinde de ağız yana doğru açılır. Gerçek gülümseme de yukarı ve aşağı doğru açılarak alt ve üst dişler ortaya çıkar. Samimi olmayan gülüşte ise sadece üst dudaklar yukarıya doğru açılır.

Kamera karşısında ya da selfie çekerken takınılan gülümseme de sahte – rol icabı gülümseye girmektedir. Ünlü oyuncular, pop yıldızları ve kameralarla haşır neşir olan insanlar güzel gözükmek için “Kamera”, “Selfie” gülümsemesi çalışırlar. Bu onları sahtekar olduğu anlamına gelmez. Kamera karşısında sürekli olarak mutlu olmalarını beklemek haksızlık olacaktır.

Aşağıdaki iki resim arasındaki 4 fark hemen dikkatini çekecektir. Kendini geliştirmek için ayna karşısında “Kamera”, “Selfie” gülüşü denemeleri yapabilirsin. Ya da internet’te gördüğün resimleri karşılaştırabilirsin.

hoşlanan erkeğin gülmesi

Sahte ve gerçek gülümseme arasındaki farklar.

 

2- Duruş, Mimikler ve Jestler

Bu bölümü toplu halde değerlendirmek, bana daha doğru geldi. Sonuçta Beden Dilinin ruh halini yansıttığını biliyoruz. Sen onun etrafındayken sergilediği; hareketler, vücut duruşu, mimikleri ve jestleri senin hakkındaki düşüncelerini ortaya koyar.

Duruş:  Senin varlığınla duruşunda değişim olup olmadığına bakabilirsin. Aynı ofiste çalıştığınızı varsayalım. Senin varlığından habersiz olduğu bir anda masasında nasıl oturduğuna dikkat et. Herhangi birisi yanından geçerken hareketlerinde değişiklik oluyor mu? Sırtını düzleştirip, göğsünü şişiriyor mu? Bunları uzaktan hoşlanma belirtilerini izleyerek görmek mümkün. Daha sonra sen ona yaklaştığında duruşunu değiştirip değiştirmediğine odaklan. Seni görünce koltuğunda dik oturup, göğsünü şişiriyorsa; senin dikkatini çekmeye çalıştığını ve seninle ilgilendiğini söyleyebiliriz.

Görüş Açısı: Oturuş pozisyonunu sürekli seni görecek şekilde ayarlamaya çalışıyorsa bu önemli bir işarettir. İnsanlar neyle ilgileniyorlarsa vücutları ona dönük olarak dururlar. Omuzlar, baş ve ayak uçları ilgi odağına doğru dönüktür. Yemekhanede yemek yerken oturuşunu sana göre ayarlıyor mu? Ya da ayrı ayrı oturduğunuz başa mekanlarda oturuşunu senin bulunduğun yöne göre mi seçiyor? Hoşlanan erkeğim beden dili şifreleri içinde görüş aşısı, bakış yönü ve vücut duruşu son derece önemlidir.

Göz Teması – Bakışmak: Kadınla erkek arasındaki en temel flört hareketlerinin başında bakışmak gelir. O sana, sen de ona bakarken neler hissedildiğini yazıya dökmek zordur. O hissi bilirsin işte! Heyecan, mutluluk, utangaçlık vb. tüm duygular harekete geçer. Aynı ortamda bulunurken gözleriyle seni süzüp süzmediğine bak. Kısa, kaçamak bakışlar atıp ardından başka yöne bakabilir ve hemen ardından gözleri tekrar senin üzerindedir. Senden hoşlandığını ve seninle ilgilendiğini gösteren önemli bir işarettir.

Ses tonu: Ses tonu karşımızdakini etkilemek için kullandığımız araçlardan biridir. Seninle konuşurken daha tane tane ve sesi derinde mi geliyor? İlgi duyduğumuz insanlarla konuşurken kelimeleri seçer ve sesimizi etkileyici hale getirmeye çalışırız. Öte yandan utangaç erkeklerde tam tersi davranışlar ortaya çıkabilir. Heyecandan ve utangaçlıktan hızlı hızlı konuşup ses tonlarını ayarlayamazlar. Dolayısı ile değerlendirme yaparken onun karakteri hakkında da fikir sahibi olmalısın.

hoşlanan erkeğin beden dili

Etkili Flört Rehberi

3- Hoşlanan Erkeğin Beden Dili – Davranışlar, Hareketler

Hoşlandığın birisini gördüğünde hareketlerinin değiştiğini hissedersin. Aynı şekilde karşındaki erkek senden hoşlanıyorsa, seninleyken davranışları değişir ve sana olan ilgisini gösterecek hareketler yapar.

Yansıtma: Kimileri uyum ya da aynalama da diyor. İnsanların aynı şeylerden hoşlandıklarını birbirlerine belli etmesi farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Senin kullandığın kelimeyi alıp kullanması, sen elini saçlarına götürdüğünde onun da elini saçlarına götürmesi şeklinde görülebilir. Amaç arada bağ kurmak ve seninle yakın iletişim halinde olmayı istemesidir.

Yakın durmaya çalışmak: Hoşlanma belirtileri içinde en güçlü olanlarda birisi yakın durmaya çalışmaktır. Herhangi bir bahane ile fiziki olarak sana yakın durmaya çalışır. Söylediğin bir şeyi anlamamış gibi yaparak sana doğru eğilmesi, yere düşürdüğün kalemi sana uzatmak yerine yakına gelerek masaya bırakması örnek olarak verilebilir

Dokunmaya çalışmak: Yine türlü bahanelerle sana dokunmaya çalışabilir. Omzunun üzerinde gördüğü iplik parçasını almak vb. gibi yakın davranışlar sergiler.

4- Dış görünüş

Öncesi – sonrası yapacak kadar zamandır onu tanıyorsan dış görünüşünde yaptığı değişiklikleri fark etmek daha kolay olacaktır. Seninle tanıştıktan sonra kıyafetlerinde, saçında, sakalında ya da aksesuarlarında değişiklik oldu mu?

Beğendiğimiz insanı etkilemek isteriz ve dolayısı ile kişisel bakıma, dış görünüşe bir tık daha fazla önem veririz. Seni etkilemek, dikkatini çekmek adına kıyafet giyim tarzını değiştirmiş olabilir. Daha önce aksesuar kullanmıyorsa aksesuarlara düşkünlüğü artmıştır. Kendisini iyi görmek güven verecek ve daha etkileyici olduğunu düşünecektir.

5- Hoşlanan Erkeğin Beden Dili İşaretleri – En Önemlisi!

Benden hoşlanıyor mu? Tamam bir erkeğin hoşlanma belirtilerine bakarak gerçeği ortaya çıkarmak mümkün. Ama bence daha önce dikkat etmen gereken başka noktalar var.

Erkeklerle olan ilişkilerinde; kendinle ve dış görünüşünle ilgili kaygıların varsa önünde duran gerçekleri göremezsin. Tüm amacın birisinin senden hoşlanıp, hoşlanmadığını öğrenmek olur. Kendi düşüncelerini “”ıskalar”, sadece onun sana olan ilgisini anlamaya odaklanırsın.

Sana uygun mu? Aynı kafada mısınız? Ortak zevkleriniz olabilir mi? Kısacası; onunla birlikte mutlu olabilecek misin? Tüm bunları düşünmeden, yani geleceğini planlamadan ilişkilerinde aradığın mutluluğu bulamazsın. Sırf birisi senden hoşlandı diye seninde ondan hoşlanman gerekmiyor.

Bütün enerjini karşındaki erkeğin senden hoşlanıp hoşlanmadığını gösteren beden dili işaretlerini okumak için harcamamalısın. Sen ortamda yokken (-senin farkında olmadığı, seni görmediği durumlardan bahsediyorum-) nasıl davrandığını, alışkanlıklarını, sosyal hayatını ve çevresiyle olan ilişkilerini de incelemekte fayda var. Geleceği inşa etmek istiyorsan sana uygun olduğundan emin olmalısın.

Kendine Sorabileceğin Bazı Sorular

 • Sosyal medya hesaplarını aktif kullanıyor mu? (Sosyal medya herhangi birisini tanımak için son derece kullanışlıdır)
 • Kimleri takip ediyor?
 • Kimlerle arkadaşlık ediyor?
 • Ne tür faaliyetlerden hoşlanıyor?
 • Arkadaş çevresinde girişken mi?
 • Ailesiyle arası nasıl?
 • Kültür seviyesi ne durumda?
 • Film, müzik, tiyatro ve kitap zevki nasıl?
 • Evcil hayvanlardan hoşlanıyor mu?
 • Sporla arası nasıl?
 • En önemlisi “Hayatında sana yer açacak kadar boşluk var mı?”

Kadın ve erkeğin olduğu her alanda (-yakın akrabalık ilişkileri hariç-) flört muhakkak vardır. Bilinçaltı devreye girerek flört oyunu  oynanır. Bunu kötü anlamda söylemiyorum. Markette, kafede, sinema ya da tiyatro salonunda erkekle kadın karşılaştığında oyun başlar. Oyuncuların düşünce yapısına ve hedeflerine göre ya o anda biter ya da yeni ilişkiye yol gösterir.

İlişkinin başlangıcında tek kabul edilemeyecek yaklaşım tarzı “tereddüt” etmektir. Düşüncelerin ve duyguların arasında sıkışıp kalan insan tereddüt eder ve cazibeyi, çekiciliği öldürür. Kendine güvenen kadın oyunun kurallarını bilir ve yönlendirir. Eğer ne istediğini biliyorsan her şey çok daha kolay olacaktır.

Bir erkeği elde etmek

Onu Elde Et Kitabı indirmek için buraya tıkla…

Hoşlanan erkeğin beden dili şifrelerini çözdüğünü düşünüyorum. Tamam artık onun senden hoşlanıp, hoşlanmadığını anlayabiliyorsun. Şimdi ne olacak? Onu nasıl elde edeceksin? Bir erkeği sana gelmesi için yüreklendirmeyi bilmiyorsan önüne üç seçenek çıkacaktır.

 • Aşırı rahat ve istekli gözükerek “kolay”, “basit” yani “kolay elde edilir” kadın izlenimi verirsin.
 • Aşırı çekimser, tereddütlü gözükerek “istemeyen”, “ilgi göstermeyen” kadın izlenimi verip kapıları kapatırsın.
 • Kendinden emin, ne istediğini bilen, erkeğin ona yakınlaşmasını sağlayan “çekici”, “cazibeli” kadın olabilirsin.

Sanırım hepimiz üçüncü seçenek üzerinde hem fikiriz. Kendini geliştirerek onu elde etmek ve kendine bağlamak yolunda önemli ödemler atabilirsin. Uzaktan hoşlanma belirtilerini gözlemlediğinde ne yapacağına kendin karar verebilir, nasıl adımlar atacağını tartabilirsin.

Aşk hayatında mutluluklar dilerim…

Ben diyeceğimi dedim… Sen de bi’şey demek istersen çekinme ve yorum bırak. İstersen siteme üye ol, kendi adınla makalelerini yayınlamaya başla.

Daha Önce Dediğim Bi’şeyler