Google reCAPTCHA – “Ben Robot Değilim” Web sitelerini kötü amaçlı yazılım, dolandırıcılık, bilgi çalma vb. sahtekarlık girişimlerinden korur. Tabi akla hemen “ReCAPTCHA ücretli mi?” sorusu geliyor. Eğer aylık 1 milyonun altında API işlem trafiği oluşuyorsa ücretsiz olarak kullanılabilir. Aylık 1 milyonun üzerindeki API trafiği varsa her 1000 işlemin maliyeti 1$. Kısa bir hesapla eğer aylık 4 milyon işlem gerçekleşiyorsa fatura 3000$ olacaktır.

Google ReCAPTCHA Enterprise fiyatı tablo halinde verilmiş. Tabi ki ücretli (Enterprise) ile ücretsiz kullanımı arasında farklılıklar var. Arasındaki farkları şu şekilde özetleyebilirim.

 • Kendini kanıtlamış sistem yapısı: Enterprise, v3 ve v2 aynı sistemi kullanırlar.
 • Kullanıcı Dostu: Enterprise ve V3 kullanıcı dostudur. Çünkü kullanıcıyı rahatsız etmeden arka planda çalışır. V2 ise bot ve gerçek kullanıcıyı ayırt etmek için kullanıcıdan puzzle çözmesini ister.
 • Özelleştirme: Enterprise müşteriye sitesine özgü risk analizi yapmasına olanak tanır. Böylece müşteri kendi tercihlerine göre kullanıcıları değerlendirme şansına sahiptir. Ücretsiz olan V3 ve V2’de bu özellik yoktur.
 • Uyarlama: Enterprise müşterilere ML Model API imkanı sunarken, V3 ve V2’de bu özellik yoktur.
 • Kapsam: Enterprise tüm sitede etkilidir. Aynı zamanda IOS ve APP mobil içinde geçerlidir. V3 ve V2 ise sitenin istenen bölümlerinde koruma sağlayabilir.

Diğer karşılaştırma özelliklerini buraya tıklayarak tablo halinde görebilirsiniz.

Dilerseniz Google Developers sayfasından ReCAPTCHA hakkında bilgi alabilir ve tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

 • “Ben robot değilim” nasıl çalışır?
 • V1, V2 ve V3 arasındaki farklar nelerdir?
 • ReCAPTCHA siteye nasıl eklenir?
 • V3 Admin Console (Yönetici Paneli) nasıl kullanılır?

Yukarıdaki soruların cevaplarına tek tek değineceğim. Ama ilk olarak Google reCAPTCHA’nın mantığını ve ne işe yaradığını anlamak gerekiyor.

Google ReCAPTCHA Nedir?

Temel amaç siteyi “Sahtekarlardan” ve “Sahte Kullanıcılardan” korumaktır. “Gerçek Kullanıcı” ile “Sahte Kullanıcıyı” birbirinden ayırarak sitenin güvende ve sağlıklı kalmasını sağlar. Internet dünyasında arama motorlarının üst sıralarında yer alma hedefi SEO ve reklamlar aracılığı ile sağlanmaktadır. Alanında başarılı olan bir web sitesine link bırakmak ya da yorum yazarak link çekmek sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Bu sayede hem reklam yapılmış olur hem de SEO açısından değerli “Backlink” elde edilir.

Olayın farkına varanlar bunu SEO Pazarlama aracı olarak kullanıp, bu linkleri satmaya başlarlar. Ama siteleri sürekli olarak gezerek işlemi gerçekleştirmek zaman alır ve verimsizdir. Bunun yerine “Kötü Amaçlı Yazılım” olarak adlandırılan programlarla “Sahte Kullanıcılar” oluşturarak web sitelerine otomatik olarak sızarak yorum ve link bırakmayı hedeflerler.

Olay bu kadar masum’da olmayabilir. Artık hemen hemen tüm sitelerin “Kullanıcı Girişi – Login”, “İletişim-Mesaj Bölümü – Contact Page”, “Şifremi Unuttum – Forgot My Password” gibi kullanıcı ile etkileşimli bölümleri var. Kullanıcılara kaliteli hizmet vermek açısından kaçınılmaz olan bu alanlar “Kötü Amaçlı Yazılımlar” için siteye giriş için arka kapı olarak kullanılabilir. Yazılımlar sayesinde sürekli ve otomatik denemelerle kullanıcı adları yazılarak şifreler denenebilir, bilgiler çalınabilir.

Google ReCAPTCHA ise gerçek kullanıcı ile robot, bot, kötü amaçlı yazılım, sahte kullanıcı olarak adlandırılan “Sahte” işlemleri birbirinden ayırmak için 2007’den beri kullanılıyor. V1 ile başlayan koruma tekniğinin 5 milyon site üzerinden alınan verilerle geliştirildiğini söyleyebiliriz. Yapılan yenilikler V2 ve V3 olarak şu anda kullanılmaktadır. Google ReCAPTCHA V1 ise 2018 yılında ömrünü tamamlayarak kullanımdan kaldırılmıştır.

En temel tanımıyla; Kullanıcının site içindeki davranışları incelenerek gerçek ya da sahte olduğuna karar verilerek engellenmesinin sağlanmasıdır. Web sitesi açısından oldukça kritik olan algılamanın doğru şekilde yapılması şarttır. Yanlış algılama sonucu siteden alışveriş yapmak isteyen ya da hesabına giriş yapmayı hedefleyen gerçek kullanıcılar da engellenmiş olur.

Google ReCAPTCHA Kullanımın Amacı

Genel hatlarını ortaya koyduktan sonra detaylara geçebiliriz. “Ben Robot Değilim” aşağıdaki durumlarda siteyi korumayı hedefler.

Web Scraping – Kazıma

Otomatik yazılımlarla siteye erişerek içerikleri kopyalamak (çalmak) ve başka yerlerde yayınlamak olarak tanımlanabilir. Ya da aynı yöntemlerle başka bilgilere ulaşma işlemidir.

Fraudulent Transactions – Dolandırıcılık, Sahtekarlık

Özellikle e-ticaret sitelerinin ciddi sorunlarından bir tanesidir.  Fraudulent Transactions; Çalıntı kredi kartı bilgileriyle site üzerinden alışveriş yapmak.

Synthetic Accounts – Sahte Hesap 

Reklam amaçlı ya da siteye sızmak için kullanılabilecek sahte hesaplardır.

False Posts – (Yanlış) Kaçak Yazılar

Site üzerinde yazı yayınlayarak; yanlış bilgilendirme, kendi sitesine link çekme vb. amaçlara hizmet eder.

Ads Revenue – Tıklama Geliri

Başka sitelerde oluşturulan linklerle kullanıcıları reklamlara tıklatarak gelir elde etmek.

Account Takeovers (ATO) – Hesap Ele Geçirme

Siteye kayıtlı gerçek kullanıcıların hesaplarını ele geçirmeyi hedefler. Kullanıcılara ait tüm bilgiler (Banka hesap bilgileri, Kredi Kartı bilgileri, Adres ve İletişim Bilgileri) kötü amaçlar için kullanılabilir.

Google ReCAPTCHA tüm bu yukarıda sayılan olumsuz durumları engellemek için tasarlanmış ve kullanılmaktadır.

Google ReCAPTCHA V1, V2 ve V3

2007’den bugüne kadar sürekli olarak geliştirilen ReCAPTCHA yoluna V2 ve V3 ile devam ediyor. V1 artık kullanılmadığından burada yer vermeyi düşünmüyorum. V2 ve V3 için temeldeki mantık aynı olsa da kullanımı farklılık göstermektedir.

ReCAPTCHA V2

Google ReCAPTCHA V2 hali hazırda en çok kullanılan versiyondur. Kullanıcının gerçekliğinden şüphe edildiğinde insan – bot ayrımı basit bir test sayesinde yapılır. Hemen hemen hepimiz bu tür testleri görmüşüzdür. Bazen basit bir “Ben robot değilim” tıklaması yeterli olurken bazen “Aşağıda bisiklet içeren tüm resimlerini tıklayın” ya da “Aşağıda otobüs içeren tüm resimleri tıklayın” testi ile karşılaşırız.

Google ReCAPTCHA ya da ben robot değilim

Google Recaptcha

Bu test %100 başarı sağlamamakla birlikte orta ve üst düzeye yakın seviyelerde koruma sağlamaktadır. Koruma tedbirleri geliştikçe saldırı taktikleri de değişim gösteriyor ve duvarları aşmak için çalışmalar yapılıyor. Bazı programların Google ReCaptcha V2’yi aştığı görüldükten sonra V3’ü geliştirmek gerekmiştir. Elbette ilerde V3 içinde V2 ile benzer şeyleri söyleyeceğiz ve V4’ten bahsediyor olacağız.

ReCAPTCHA V3

V2’nin bu test prosedürü siteye gelen ziyaretçilerde rahatsızlık yaratmaya başladı. Sürekli birşeyleri tıklamak sıkıcı olabiliyor. Dolayısı ile kullanıcılara gösterilmeyen ama arka planda işlemeye devam eden Google ReCAPTCHA V3 ortaya çıktı. Basit olarak izah etmek gerekirse; V3 kullanıcının hareketlerini ve davranışlarını izler. Davranışlarında şüpheli tıklamalar görürse engelleme yolunu seçecektir. Bunu yaparken normal kullanıcıların site içerisindeki tıklamaları ile botların tıklamalarını karşılaştırıp değerlendirme yapar. Sonuç olarak kullanıcıya 1 ve 0 arasında bir değer atar. Skor “0” ise bot, “1” ise gerçek kullanıcı olarak kabul eder.

Elde ettiği ve sonuçları Google ReCAPTCHA V3 Admin Console‘a giriş yaparak gözlemleyebilirsiniz.

Admin Console içinde belirlemiş olduğunuz aktivitelere yönelik olarak; Toplam İstek Sayısı, Şüpheli İstek Sayısı, Puan Dağılımı istatistiklerine ulaşabilirsiniz.

Google ReCAPTCHA V2 – V3 Ekleme / Kaldırma

Şimdiye kadar olan bölümde; Google ReCAPTCHA Nedir? Ne İşe Yarar? gibi sorulara cevap aradık. Bundan sonraki adımlarımız ise siteye “Google ReCAPTCHA eklemek ve kaldırmak” olacak.

Genellikle WordPress siteler kullanıldığından ekleme ve kaldırma işlemlerini WP sitelerine uygun olarak anlattım.

WordPress Google ReCAPTCHA ekleme ve kaldırma

Eğer özel temalar kullanıyorsanız işiniz biraz daha kolay. Alan eklediğinizde aktif edip etmek istemediğinizi belirtip 1-2 adımda ayarlarını bitirebiliyorsunuz. Örneğin; Elegant Themes – Divi Google ReCAPTCHA’yı aşağıdaki gibi aktif edebilirsiniz.

1- İlk olarak Google ReCAPTCHA V3 ile ilgili dokümanları okumak isteyebilirsiniz.

2- Sonra gerekli key (Anahtarları) almak için Google Developers sayfasında oturum açmanız gerekiyor.

3- Giriş yaptıktan sonra “Sınırsız değerlendirmeler için reCAPTCHA Enterprise‘ı kullanın” yönlendirmesini görebilirsiniz. Bununla ilgili açıklamayı yazının başında yapmıştım.

4- “Etiket” belirleyerek bir isim vermiş oluyorsunuz. Birden fazla site ile çalışırken ayarlara rahatlıkla ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Bu tamamen size yöneliktir, herhangi bir yerde gözükmez. Kısa bir ad veriyorsunuz. Genellikle site ismi kullanılır; “seninsiten.com”

google recaptcha v3 etiket

5- Sitenizde hangi Google Recaptcha türünü kullanmak istiyorsanız seçin. İki seçenek göreceksiniz ve bunlardan ancak birini kullanabilirsiniz, ikisi aynı anda aktif edilemez. Seçim sırasında aşağıdaki bilgilendirme yazısını görebilirsiniz.

 • reCAPTCHA s2

Google recaptcha seçimi

6- Google reCAPTCHA özelliğini hangi sitede aktif etmek istiyorsanız alan adınızı yazın.

google recaptcha alan adı

7- “Sahipler” bölümünden yetkili hesap adlarını ayarlayabilirsiniz. Buradaki hesap isimleri WordPress temalarında ( Ben birazdan Divi’yi örnek olarak vereceğim) aktifleştirme için kullanılır. Gereken mail adresini girin.

8- Hizmet Şartlarını okuyup kabul ettikten sonra gönder butonuna basabilirsiniz.

9- WordPress Divi Google reCAPTCHA aktivasyonu için gereken bilgiler;

 • Servis Sağlayıcı
 • Account / Hesap
 • Site Key
 • Secret Key
 • Minimum Skor

10- Divi tarafına geçmeden önce Google Admin paneline geçerek “Ayarlar” bölümünden Secret ve Site Key almanız gerekiyor.

Google reCAPTCHA site ve secret key

Buradaki site anahtarı (Site Key) ve gizli anahtar (Secret Key) kopyalanarak divi contact (iletişim) bölümü altındaki alanlara yapıştırılır.

11- Divi Contact (iletişim) modülünü açtığınızda formun ayarlar bölümüne giriş yapın.

divi spam protection

12- Hesap adı kısmına google’da oluşturduğunuz hesabı yazın.

13- Google reCAPTCHA Admin panelden almış olduğunuz Site Anahtarı (Site Key) ve Gizli Anahtar (Secret Key) kopyala yapıştır yapın.

14- Minimum skor değerini ayarlayın. Skor “0” a yaklaştıkça bot, “1” değerine yaklaştıkça gerçek kullanıcı olduğu kabul edilir.

15- Gönder butonuna basarak aktif hale getirin.

16- Sayfayı görüntülediğinizde sayfanın altında “reCAPTCHA tarafından korunmaktadır” sembolünü görebilirsiniz. V2 de şüpheli gözüken kullanıcılardan ufak bir puzzle çözmesi istenecektir.

Google reCAPTCHA Kaldırma

Yine DİVİ tema contact (iletişim) modülü ayarlarına girerek eklediğiniz SPAM Protection (SPAM Koruması) ayarlarından kaldırabilirsiniz.

google recaptcha v3 kaldırma

Spam protection sekmesi altında “KALDIR” butonuna basarak pasif hale getirebilirsiniz.

Sayfa başında verdiğim linkleri ziyaret ederek Google reCAPTCHA v2 ve v3’ün nasıl ekleme yapılıp kaldırıldığını okuyabilirsiniz.

Ben diyeceğimi dedim… Sen de bi’şey demek istersen çekinme ve yorum bırak. İstersen siteme üye ol, kendi adınla makalelerini yayınlamaya başla.

Daha önce dediğim Bi’şeyler