Covid-19 asansörle aramı bozdu, bu aralar kendisiyle hiç muhatap olmuyorum. Ama merdiven çıkmak yetmez, hepimize evde yapılacak spor hareketleri lazım.

Sabah 07:00’de alarmın sesiyle kalkıp, elimi yüzümü yıkamadan önce mutfağa gidip ısıtıcının düğmesine bastığım günler çok mu geride kaldı acaba? Yok ya… daha 3 hafta önceydi. Sütsüz, şekersiz kahvemi içer, ardından yürüyüşümü yapar eve dönüp duşumu alırdım. Sonra da doğruca otoparkın yolunu tutardım.

Şimdi hepimiz mümkün olduğunca #evdekal , #hayatevesığar diyerek home-office modunda çalışıyoruz. Temel ihtiyaçlarımızı karşılamak dışında dışarıya adım atmıyoruz. Korona korkusuna stoklanan makarnalar, bize “kalori, kilo ve yağ” olarak geri dönüyor.

Olay sadece kilo almak değil, hareketsiz yaşam kalp ve damar sağlığını zorlarken vücut şeklimizin de bozulmasına sebep oluyor. Yaşadığımız bu dönem gelip geçecek, sonrasında çoğumuz yine alıştığı sporsuz hayat rutinine geri dönecek.

Kısacası evde yapılacak spor hareketleri sadece şu an ihtiyaç duyacağımız geçici eğlencelikler olmamalı. Yaşam tarzı haline getirip, spor yapmadığımızda kendimizi kötü hissetmeliyiz.

Bundan 1 yıl sonra yazımı okuduğunda,  korona gitmiş ama kilolar kalmış olacak. Dolayısı ile vereceğim egzersiz programını kısa vadede düşünmek yerine uzun hayat maratonunda getirisi yüksek yatırım olarak görmelisin.

O Zaman Sıkı Dur, Evde Spor Yap

Kadınlar “kilo almak” ve “sarkmak” konusunda erkeklere göre daha şanssız. Adeta metabolizma hızımız ve duygusal yapımızla dış görünüşümüz arasında savaş var. Doğurganlık mucizesinin bize kattığı değer olarak düşünmek ama arkasına sığınmamak gerekiyor.

Evet.. “Sıkı bir vücuda” sahip olmak için sıkı dur, çözüm elimizin altında. Evde yapılacak spor hareketleri ve sıkılaştıran egzersizlerden oluşan harika program vereceğim. Ama önce bir anlaşma yapalım, aşağıdaki bahaneleri rafa kaldır, hatta çöpe at çünkü kabul etmiyorum.

 • Spora ayıracak zamanım yok
 • Kendimi yorgun hissediyorum
 • Tek başıma olduğumda çabuk sıkılıyorum
 • Kendime egzersiz programı bulamıyorum
 • Eğitmen desteği olmasını istiyorum

Spor Salonu, GYM, Fitness ve Devamlılık

Az önce saydığım bahaneler genellikle spor salonu aidatlarını fazla bulup gitmek istemeyenlerin “Evde spor yapmamak” için ürettiği bahanelerdir.

Bir de yıllık abonelik yapanlar var tabi. Onların da % 80’i  ilk bir ay… Hadi seni mi kıracağım iki ay diyelim. %80’ilk iki ay düzenli olarak gider, sonrasında işi gücü bahane eder ve bırakır.

Para verip spor salonuna devam etmeyen ve para vermek istemeyip evde spor yapmayan arasındaki fark, bence sadece birinin cebinin daha sıcak olmasıdır.

Elbette; spor salonuna gitmek, orada gurup halinde spor yapmak, eğitmenden birebir destek almak önemlidir. Ayrıca sosyalleşerek monotonluk girdabında kurtulmaya da yarar. Ama devamlılığı yoksa spor salonuna yazılmanın anlamı olmayacaktır.

Evde Yapılacak Spor Hareketleri Nelerdir?

Evde spor yapmak erkek ve kadının aklında aynı soruyu çağrıştırıyor. Evde yapılacak spor hareketleri nelerdir? Aslında bu sorunun cevabı tamamen hedeflere bağlıdır. Önce amacını belirle, sonra da birazdan vereceğim egzersiz programlarından birini uygulamaya başla. Evde spor yapma amacın aşağıdakilerden hangisi?

 • Evde vücut geliştirmek istiyorum
 • Kardiyo yapmak istiyorum
 • Yağlarımdan kurtulmak istiyorum
 • Kilo vermek istiyorum
 • Karın kaslarımı güçlendirmek istiyorum
 • Postürümü düzeltip dik durmayı hedefliyorum
 • Kalçamı dikleştirip, bacaklarımı sıkılaştırmak amacındayım
evde spor yapmak

Evde yapılacak spor hareketleri – Photo by Form on Unsplash

Hedefini belirledikten sonra gerisi gerçekten kolay. Programa sadık kalarak hedefine adım adım ulaşabilirsin. Ve sakın unutma geçmen gereken tek engel “KENDİNSİN”.

Evde kendi başına kolaylıkla yapabileceğin hareketler var. Push-up, DB Squat, Chin-up, Forward-Lunge, Shoulder Press, Squat ve Plank. Nasıl ama süslü terimlerde kullandım. Kendini spor salonuna kayıt olmuş gibi hissettin mi? İşin şakası bi kenara yazıyı hazırlarken Himmet Sevinç hocadan çok faydalandım.

Himmet hoca kişiye özel antrenman ve beslenme programları hazırlıyor. Kişisel antrenman koçun oluyor ki bu bence muhteşem bir şey. Az önce sıkı dur demiştim ya, evet sıkı dur esas bomba geliyor. Tüm bunları internet ortamında yapabiliyorsun, herhangi bir yere giderek aylık para ödemene gerek yok.

Evde yapılacak spor hareketlerini videolardan izleyip adım adım uygulayabiliyorsun. Uygulanan hareketler ve beslenme programın Himmet hoca tarafından hazırlanıyor.

Himmet Sevinç’in Hazırlamış Olduğu Bazı Programlar

 • Kardiyo ve Yağ Yakımı
 • Fitness
 • GYM
 • Kişiye özel 4, 8 ve 12 haftalık programlar

Bunların dışında birebir yüz yüze eğitim programları da hazırlıyor. Ama yoğunluktan dolayı önceden randevu almak gerekiyor.

Spor Hareketleri ile Kardiyo ve Yağ Yakımı

Yağlardan arınmak, vücut hatlarının şekle girmesini sağlamak ve kilo vermek isteyenler evde yapılacak spor hareketleri ile hedeflerine ulaşabilirler. Tüm programlarda olduğu gibi Kardiyo ve Yağ Yakımı serisi de 12 haftalık videolu eğitimleri içeriyor.

İnternet üzerinden ulaşılabilen videolar tüm egzersizlerin nasıl yapıldığını, beslenme düzeninin nasıl olması gerektiğini bir bir açıklıyor. Aslında işi uzmanından dinlemek daha iyi olacaktır.

Yıllık bir kerelik ödeme yapılarak videoları istediğin kadar izleyebiliyorsun. Program hakkında detaylı bilgi almak için Himmet Sevinç’in sitesini ziyaret edebilirsin. Siteye gitmek için tıkla >>

Fitness

Evde vücut geliştirme programı arayanlar için hazırlamış videolu eğitim setinin en büyük avantajı ekipman ihtiyacının olmamasıdır. İstenilen yerden erişilebilmesi de mekan bağımlılığını ortadan kaldırıyor.

Evde Spor Yapmak – Bahaneler Tek Engelimiz

Evde spor yapmak ve yapılacak hareketleri bulmak hiç de zor değil. Youtube’da ya da başka platformlarda onlarca video bulmak mümkün. Araştırırken gördüğüm en büyük sorun videoların herhangi bir programa bağlı olmadan çekilmiş olmasıydı. Tamam hareketler var ama günde kaç dakika, kaç tekrar, hareketler nasıl uygulanacak tarzı açıklamalar bulunuyordu.

Himmet Sevinç’in S-ON2 sisteminde aradığın her şeyi bulacağını düşünüyorum. Bahanelerden kurtularak evde yapılacak spor hareketlerini uygulamanın tam zamanı.

Ben diyeceğimi dedim… Sen de bi’şey demek istersen çekinme ve yorum bırak. İstersen siteme üye ol, kendi adınla makalelerini yayınlamaya başla.

Daha önce dediğim Bi’şeyler