Erken boşalanlara tavsiyeler verirken dikkatli olmak gerekiyor. Erken boşalmak ne demek? sorusunun cevabıyla birlikte 5 tavsiyeyi yazımda bulabilirsin.

Erken boşalmanın nedenleri ve Erken boşalmanın doğal tedavisi bölümlerinde Erken boşalanlara tavsiyelere yer verdim.

Erken boşalmanın 4 farklı sınıfa ayrıldığını görüyoruz. Aşağıdaki çeşitleri okuduğunda hemen kendine bir tanesini yakıştırmak son derece olası. Ama karar vermeden önce yazıyı sonuna kadar okumanı tavsiye ederim.

1- Ömür boyu süren erken boşalma

Gençlik yıllarından ya da ilk cinsel deneyimden başlayarak ömür boyu süren erken boşalma problemini tanımlamak için kullanılır. Erkekler arasında görülme sıklığı en az olanıdır.

İçine kapanık ve çözüm aramak istemeyen erkekler ömür boyu sorunla yaşamayı kabullenerek, çözümsüzmüş gibi davranmayı tercih eder ve uzmanlara göre hata yaparlar.

2- Sonradan edinilen erken boşalma

Edinilen yanlış alışkanlıklar, cinsel deneyimsizlik, fiziksel etkiler ya da psikolojik sebeplerden ötürü sonradan ortaya çıkan erken boşalma sorununu tanımlar. Erkekler arasında en sık karşılaşılan durumdur.

3- Duruma göre değişen erken boşalma

Duruma göre değişiklik gösteren problem çeşididir. İçinde bulunulan; psikolojik ve fiziksel etkiler altında, bazı durumlarda erken boşalma gerçekleşirken bazı durumlarda cinsel ilişki normal seyrinde devam eder.

4- Kendi kendine yakıştırılan erken boşalma

Özellikle “Şehir efsaneleri” dinlendiğinde “erken boşaldım” kaygısının yaşanmasına sebep olan durumdur.

Doğru olmayan bilgiler sonucu, erkeğin kendisini başkalarıyla kıyaslayarak etki altında kalması ve sorun olmadığı halde varmış gibi davrandığı durumlardır. Özellikle gençlik sonrası dönemlerdeki erkekler, statü koruma kaygısı ile gizlemeyi tercih edebilirler.

İşte tüm bu yukarıda saydıklarımdan sonra erken boşalanlara tavsiyeler yazısının ilk tavsiyesini veriyorum…

 

Uzman Doktora Danışın

Kendi kendine erken boşalma teşhisi koyan erkeklerin hata yapma ihtimali oldukça yüksek. Aşağıda bahsettiğim durumlar geçici olarak erken boşalmaya sebep olabiliyor.

  • Yorgunluk
  • Cinsel baskı
  • Alkol
  • Stres
  • Duygusal geçişler
  • Partner Uyumsuzluğu
  • Aşırı heyecan
  • Sigara

erken boşalanlara tavsiyeler

Yukarıdaki görsel sana bir şey ifade etmeyebilir ve gayet de normal. Çünkü bu incelemeler konunun uzmanı tarafından yapılmak zorundadır. Boşalma sırasında erkek beyninde gerçekleşen hareketliliği gösteren diagram farklı bilgiler verebilir.

Uzmanlar, erken boşalma probleminin varlığından bahsedebilmek için durumun sürekli tekrarlayan nitelikte olması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Kadınlarda da erken boşalma gözlemlenebiliyor. Ancak kadınların fiziki şartları cinsel birleşme sırasında birden fazla kez cinsel hazzı yakalamalarına el veriyor.

“Erken boşaldım” düşüncesine kapılan erkek, içinde bulunduğu durumu doğru şekilde değerlendirmelidir. Partnerin eşlik etmesiyle birlikte kısa süreli birleşmeler yaşanabilir. Birlikte mutluluk yakalanıyorsa ve aynı durum sürekli tekrar etmiyorsa, erken boşaldım diyerek endişe etmeye gerek olmayabilir.

Benzer şekilde kendini baskı altında hisseden erkeklerin de erken boşalma yaşadıkları bilinmektedir. Bu yüzden erken boşalanlara tavsiyeler araştırılmadan önce tespit ve teşhis doğru şekilde yapılmalıdır.

Konusunda uzman hekime giderek bilgi alınmalı ve ona göre hareket edilmelidir. Erken boşalmak ne demek? Sorusu uzmana yöneltildiğinde, psikolojik ve fiziksel etkileri inceleyecektir. Sorunun gerçekten var olup olmadığı tespit edildikten sonra tedavi yöntemlerine bakılacaktır.

Erken Boşalmak Ne Demek?

Erkeklerin kendi aralarındaki sohbetler ya da abartılı tanımlar yanıltıcı olur. Aslında “Boşalma süresi” olarak tanımlanan net bir süre yoktur. Uzmanlar genellikle partnerle olan uyumun göz önünde bulundurulması gerektiğini söylüyorlar.

Yani “şu kadar saniyenin ya da bu kadar dakikanın altında gerçekleşen boşalma erken boşalmadır” diyemeyiz. Özellikle yukarıda saydığım etkileri de göz önüne alarak “performans kaygısı” olan erkekleri düşündüğümüzde sınırlama biraz daha anlamsız hale geliyor.

Son dönemlerde “Erken boşalmak ne demek?” sorusunun cevabı olarak;

“Cinsel ilişki sırasında erkeğin, partnerini memnun edemeyecek kadar kısa sürede boşalması” işaret edilmektedir. Eşler arası ciddi sorunlara neden olabileceğinden; ön yargıları, çekinceleri, utangaçlığı bir kenara bırakarak “millet ne der” diye düşünmeden çözüme gitmek gerekiyor.

Çoğu erkek doktora gitmeyi reddedip, sorun yokmuş gibi davranmayı tercih ediyor. Bu da eşler arası ciddi problemleri beraberinde getiriyor. Eşini memnun edemeden boşalan erkeğin ilişki sırasında tekrar erekte olması pek mümkün olmuyor. Dolayısı ile cinsel ilişki son bulmuş oluyor.

İlla ki bir süre isteniyorsa, uzmanlar genel olarak; penetrasyon sonrası 1 dakikadan önce boşalma gerçekleşirse erken boşalmada söz edilebileceğini söylüyor.

Erkeklerin geneli hayatlarının bir bölümünde “Erken boşaldım” diyerek telaşa düşüyorlar. Kalıcı halde olup olmadığına göre hareket etmekte fayda var. Ve kendi kendine teşhis koymadan önce uzman doktora görünmek gerekiyor.

Erken Boşalmanın Nedenleri

Fazla kafa karıştırmaya gerek yok, erken boşalmanın kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Farklı etkenler tarafından tetiklendiği konusunda görüş birliği olsa da tam olarak “şu sebepten” ya da “bu sebepten” dolayı denilmemektedir.

Doktorlar yaptıkları tetkikler sonucu teşhis koyarak tedavi uygulamaktadır. Nedenleri; Fiziksel Sebepler ve Psikolojik Sebepler olarak iki ayrı başlık altında toplayabiliriz. Genel olarak kabul edilen erken boşalma sebeplerine bakacak olursak;

Fiziksel Sebepler

Kalp ve Damar Hastalıkları

Yaşın ilerlemesi ve durağan hayat modelinin tercih edilmesi kalp ve damar hastalıklarını da beraberinde getiriyor. Sonuç olarak farklı etkilere sebep olarak erken boşalma problemine yol açıyor.

Kalp ve damar rahatsızlığı olanlar cinsel birleşme sırasında yaşadıkları gerginlik sebebiyle “aceleci” davranmak durumunda kalabiliyorlar.

Öte yandan kan akışındaki bozukluk, ereksiyonun uzun süre korumanın önüne geçiyor. Doğal olarak “performans kaygısı” ortaya çıkıyor. Hem Erectil Disfonksiyon (Sertleşememe ya da sertliği koruyamama) kaygısı hem de uzun süre performans gösterememe kaygısı erkeğin bir an önce yataktan çıkma isteğini doğuruyor.

Yapılan araştırmalarda “Benim sertleşme sorunum yok, sadece erken boşaldım” şeklinde kedini savunan erkeklerin aslında “performans kaygısı” nedeniyle erken boşalma sorunu yaşadıklarını ortaya koymaktadır.

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra kalp ve damar sağlığını koruyan egzersizlere ağırlık verilmesi sertleşmeme sorununu büyük oranda ortadan kaldırmaktadır.

Sertleşememe sorunu ile ilgili olarak yazının sonundaki bölüme göz atmak isteyebilirsin…

Penis Boyutu

Penis küçüklüğünden şikayetçi olanlar da yaşadıkları psikolojik baskı ile erken boşalma sorunuyla yüzleşmek durumunda kalabiliyorlar. Erkekler arasında “prestij” meselesi haline gelen “boy” kavramı çoğu zaman abartılmakta ve yanlış düşünülmesine sebebiyet vermektedir.

Hurriyet’in sitesindeki yazıya göz atmak istersen buraya tıklayabilirsin.

Ortalama olarak kabul edilen büyüklük 14 cm’dir. Bununla birlikte 8 – 14 cm arasındaki boyutlar NORMAL olarak kabul edilmektedir.

Erkeklerin birbirlerini “ezmek” ya da kendilerini “efsane” haline getirmek için birbirlerine anlattıkları hikayelerin abartı olduğu yapılan araştırmalarla (yüz binlerce gönüllü denekten bahsediyoruz) ortaya konulmuştur.

Psikolojik Sebepler

Performans Kaygısı

Aslında kendi içinde paradoks olarak da düşünülebilir. Herhangi bir sebepten ötürü erken boşalma yaşandığında “ya tekrar olursa” endişesi erken boşalmayı tetikleyebilir.

Sayfanın başında da belirtildiği gibi kendi kendine teşhis koymak sorunun ilerlemesine sebep olabilir.

Stres 

Stres ve depresyon gibi sebepler sorunu tetikleyen etkenler arasındadır.

Aşırı Heyecan

Heyecan; kalp atışının yükselmesi ve nefes kontrolünün kaybolması gibi etkenlerinde beraberinde getiriyor.

Canlılar heyecanlandıklarında farklı tepkiler ve tepkilerine bağlı sonuçların oluşmasına neden olabilir. Kimisi heyecanlandığında sağa sola çarpar, elindeki tepsiyi düşürür. Kimisinin yüzü kızarır, eli ayağı birbirine girer.

Kısacası heyecan kontrolü kaybetmek ve istenmeyen olayların yaşanmasına sebep olur. Erkeklerde erken boşalma sorunu arasında aşırı heyecan da ilk sıralarda kendine yer bulmaktadır.

Alkol ve Sigara Tüketimi

Alkol ve sigara tüketiminin vücut sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini tek tek saymaya kalksak sanırım ansiklopedi yazmak gerekirdi. Şu andaki konu çerçevesinde düşünürsek;

  • Erken Boşalma
  • Sertleşmeme Problemi

2 temel sorun olarak karşımıza çıkıyor. Uzman doktorlar sigara ve alkol tüketiminden uzak durmanın altını özellikle çiziyorlar.

Yaşanan Olumsuz Cinsel Tecrübeler

Yaşanan olumsuz cinsel tecrübeler ve istismarda cinsel hayatı normal akışından çıkartan etkenler arasında gösteriliyor.

Bu tarz durumlara maruz kalınmışsa uzman psikolog desteği alınması önerilmektedir.

Erken Boşalanlara Tavsiyeler Doğal Tedavi

Doğal tedavi dışındaki yöntemlere bakacak olursak;

Prezervatif kullanımı

Erken boşalma problemi yaşayanların bir kısmı sorunu kökten çözmek yerine, geçici çözümleri tercih edebiliyorlar. Prezervatif kullanımı hassasiyeti azalttığı için en sık tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor.

Cinsel hastalıklardan korunmak açısından da fayda sağlayan prezervatif kullanımının geçici yöntem olarak erken boşalmayı engellediği de bilinmektedir. Bazı markaların çıkardığı geciktirici krem içeren ürünleri de kullanılmaktadır.

Öte yandan kullanılan malzemenin kalınlığına göre de hassasiyet azaltılabilmektedir.

Geciktirici Kullanımı

Sprey ya da krem şeklinde “geciktirici” adıyla satılan kremlerin de etkili olduğu görülmektedir. Ancak bu yöntem de geçici, anlık çözüm sunmaktadır. Problemin çözümünden çok, “günü kurtarmak” olarak düşünülebilir.

Hap ve İlaç Kullanımı

Geciktirici sprey ya da krem tarzı ürünlere alternatif olarak hap kullanımı görülmektedir. Doktor ve uzman tavsiyesi olmadan hiç bir hap ya da ilaç kullanımı yapılmamalıdır.

Yukarıda sayılan yöntemler erken boşalmayı “geçici” olarak durdurmaktadır. Daha doğrusu alınan hissi azaltarak boşalma eşiğinin uzağa taşınmasına yardımcı olmaktadır.

Ancak sürekli olarak kullanan erkeklerin “güven kaybı” ve “performans kaygısı” yaşadıkları bilinmektedir.

Ameliyat gerektiren durumlara zaten doktorlar karar vermektedir.

Erken Boşalanlar Sertleşmeme Sorunu Yaşıyor mu?

Sertleşememe sorunu ya da süslü tabiriyle “Erectil Disfunction” modern toplumlardaki erkeklerin önde gelen cinsel sorunlarının başında gelmektedir.

Genellikle fiziksel etkilere dayamakla beraber psikolojik etkenlerde etkili olmaktadır.

İnsanlık olarak her geçen gün tüketmeye alışıp, tembelliği ön plana çıkarıyoruz. Doğal olarak da hareketsiz yaşam tercih etmiş oluyoruz. Merdiven yerine asansör, yürümek yerine araba, kendi işini yapmak yerine “adam kullanmak”, iş hayatının bilgisayar başına taşınması hareket kabiliyetimizi sınırlandırıyor.

Öte yandan sebze ve meyveden uzak beslenmek vücudun gerekli vitamin ve mineralleri almasının önündeki en büyük engel.

Hareketsizlik ve kötü beslenme alışkanlıklarına; sigara, alkol gibi yıkıcı alışkanlıklar eklendiğinde vücudumuza kan pompalayan kalp ve onun otobanlarında trafik sıkışıklığı meydana geliyor. Kan dolaşımında meydana gelen bozukluğun bir şekilde dengelenmesi gerekmektedir. Vücut da doğal olarak hayati organları beslemeye çalışıyor.

Erkekler; üremek, zevk almak ve prestij açısından sertleşmeye hayati derecede önem verirken vücutları aynı fikirde olmayabiliyor. Vücut sistemi olarak bakıldığında, kanın hayati organları beslemesi çok daha önemlidir. Dolayısı ile sertleşme geri planda kalır.

Fiziksel olarak damarlarda ve diğer organlarda ciddi sorunlar yoksa; dengeli beslenme, spor ve egzersiz çoğu zaman sertleşmeme probleminin çözümünde etkili olmaktadır.

Öte yandan yaşanılan psikolojik travmalar ve cinsel isteksizlik de sertleşmeme sorununa sebebiyet vermektedir.

Erken boşalanlara tavsiyeler başlığı altında yer verdiğim sertleşememe sorunu erkeklerin büyük çoğunluğunda erken boşalmaya da sebebiyet vermektedir.

Erken Boşalanlara Tavsiyeler – Erken Boşalmak Tercihtir Kitabı Özeti

Erken Boşalmak Tercihtir kitabının özeti kitap hakkında genel bilgileri verecektir.

Erken boşalmak tercihtir kitabını araştırma yaparken okumuştum. Kitabın giriş bölümündeki mantığı bana oldukça akılcı geldi. İçinde verilen egzersizler dışarıdan bir ilaç ya da teçhizat almayı gerektirmiyor.

 

Bilinen standart egzersizler dışında kişinin kendisini tanıması, zihin ve kas kontrolünü sağlaması üzerine odaklanmış durumda.

Bundan binlerce yıl önce genlerin sonraki nesillere aktarılabilmesi hıza bağlıydı. Ne kadar hızlı olursan, savunmasız kaldığın süre o kadar kısalıyordu. Dolayısı ile önemli olan süre değil, genlerin aktarılmasıydı.

Günümüzde ise olay farklı boyut kazanmıştır. Modern toplumlarla çiftlerin birbirlerinden beklentileri farklılaşmıştır. Amaç üremekten çok eğlenmek ve zevk almak haline dönüşmüştür. Eğer amaç üremek olsaydı, doğum kontrol yöntemlerine gerek kalmazdı değil mi?

Kısacası kontrol ön planda olmuştur. Erken boşalmak tercihtir kitabının ana konusu “Boşalmanın” tercih olduğunu okuyanlara anlamaktır. Ancak buradaki önemli nokta;

Erken boşalma teşhisinin kendi kendine konması

Teşhis kesinlikle uzman doktor tarafından konulmalı ve tedavi uygulanmalıdır. Bu kitapta yer alan bilgiler tavsiye ve destek niteliğinde görülerek uzman görüşünün önüne alınmamalıdır.

Erken Boşalanlara Tavsiyeler  – Son Söz

Kendi kendinize teşhis koymayın

Sorunu kafanızda büyüterek kalıcı hale getirmeyin

Uzman doktora danışın

Hayat konforunu düşüren; alkol, sigara ve yağlık yiyeceklerden uzak durun

Spor, egzersiz ve dengeli beslenmeyi hayat rutini haline getirin

Şehir efsanelerinden uzak durun

Daha önce dediğim Bi’şeyler