Boy uzatmak mümkün mü? Boy uzatma kürleri işe yarıyor mu? Egzersizle boy uzar mı? Kafası karışmadan, net cevap almak isteyenler buraya. EVET, mümkün!

Boy kısalığını kafasına takan ergenlik dönemi ve hemen sonrasındaki gençler, yukarıdaki soruların cevabını merak ediyor.  “Google Amca” farklı, doktorlar farklı, televizyonlara çıkan uzmanlar farklı şeyler söylüyor. Peki, doğrusu nedir?

Boy uzatmak nasıl oluyor? Yazımda bulabileceğin bazı başlıklar

Boy Uzatmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Boy Uzatmak İçin Kullanılan Geçici Yöntemler

Doğal Boy Uzatma Yolları

Boyu Uzatmak – Sıkça Sorulan Sorular

Doğrusundan önce yanlışları sıraya dizelim. Doğrular peşinden gelecektir zaten…

Boy Uzatmak İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Doktor Görüşü

Bence en doğru görüştür, uzman olmayan kimse üzerine yorum bile yapamaz. Sadece basit bir şartı var; Doktor gerçekten o kişiyi muayene etmiş olmalı ve ona özel tanı koymuş olmalı.

Huyumuz kurusun, doktora gitmeye gerek görmüyoruz. Arkadaş tavsiyesi, internet ajanlığı ya da doktora gitmiş başka birisinin edindiği bilgiler hepimize yetiyor. Arkadaşımızla sohbet sırasında;

Sırtım ağrıyordu… Doktora gittim; A ilacını verdi çok iyi geldi.

İki gün ya da iki hafta sonra sırtımız ağrıdığında, hemen telefona sarılıp; “Sana hangi ilacı vermişti?”

Sanırım sana da tanıdık geldi. Doktora gitmeye ne gerek var? Hazır “gidilmişi” var…

Olaylara böyle baktığımız sürece ne ufkumuz genişler ne de doğru adımlar atabiliriz. Arkadaşın biri boy kısalığından şikayetçi olarak doktora gitmiş olabilir. Onunla ilgili tahlil, analiz ve diğer işlemler birebir yerine getirilerek bir sonuca varılmıştır.

“Büyüme kıkırdakları kapandığı için boy uzaması durmuş, bundan sonra daha fazla uzaması mümkün değil.”

Arkadaşın yaşının 18 olduğunu düşünelim. Konu aktarılırken; “Doktoruna sorduk, 18 yaşından sonra büyüme kıkırdakları kapandığından boy uzaması duruyor.” şeklinde bir genelleme ortaya çıkabilir. Hem de bunu doktor söylemiş oluyor.

Halbu ki; Doktor olayı sadece o arkadaşın özelinde değerlendirmiş durumda, genelleme yapmıyor.

Kulaktan kulağa aktarılan yanlış bilgiler sonucunda ortaya çıkan bilgi kirliliğinin özeti; “Doktorlar 18 yaşından sonra boy uzamasının mümkün olmadığını söylüyor.”

Kısacası; doktor kontrolünden geçmeden, birebir kendi doktorundan duymadan, başkası için konulan teşhisin senin içinde geçerli olduğunu düşünmek hata olur. Uyku düzeni, genler, beslenme ve egzersiz durumu birbirinden tamamen farklı neticelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

boy uzatma taktikleri

Boy Uzatma İlaçları

Doktora gitmeden kendi kendine vazgeçmek ne kadar yanlışsa, boy uzatmak adına bilip bilmeden ilaç kullanmak da bir o kadar yanlıştır.

Özellikle son dönemlerde, herkes bir yerlerde bir şeyler bulup birbirine karıştırmaya ve adına da “boy uzatma ilacı” demeye başladı. Bence burada üç tür tehlike var.

Birincisi; Doğal çözüm olarak sunulan ve içinde tam olarak ne olduğu bilinmeyen boy uzatma ilaçları. Bitkisel karışım olarak bahsedilen ilaçlar aslında doğal olmayan yan ürünleri içeriyor olabilir. Dolayısı ile faydadan çok zarar getirme ihtimali fazladır diyebiliriz.

İkincisi; Faydası ve zararı olmayan (etkisiz) ve insanları kandırmaya yönelik ilaçlar. Özel olarak üretilen ve içinde insan sağlığına zararlı maddeler barındırmayan ilaçlardan bahsediyoruz. Kullanan kişinin sağlığı üzerinde olumlu ya da olumsuz hiç bir etki yaratmıyor.

Ama düzenli olarak kullanılması gerektiğinden “keseye” zararı dokunuyor.

Üçüncüsü: Saydıklarım arasında bence en tehlikeli sınıfı bu grup ilaçlar oluşturuyor. Herhangi doktor tavsiyesi olmadan alınan ilaçların içindeki kimyasal içerikler farklı sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Uzmanlar özellikle bu tür ilaçlar konusunda uyarılarını yüksek tondan yapıyorlar.

Boy uzatmak hayaliyle düzenli olarak kullanılan ve doktor tavsiyesine dayanmayan ilaçlar sağlığı ve gelişimi olumsuz yönde etkiliyor. İlaç ancak ve ancak doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Boy uzatma kürlerine baktığımızda da temel olarak hormon salgılanmasını hızlandıran, en azından normal salgılanmasını sağlayan besinlerin bir araya getirilmesiyle elde ediliyor. Ancak boy uzatma kürünü kimin hazırladığı, içeriğinde neler olduğu, konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğu iyi araştırılmalıdır.

Boy uzatma kürü adı altında faydasız ya da kandırma içerikler hazırlanabiliyor. İhtiyaç duyulan besin gruplarını doğal kaynaklarından almayı öneriyorum.

Boy Uzatma Ameliyatı

Boy uzatma ameliyatları ile ilgili oldukça yanlış bilgilendirme yapıldığını düşünüyorum. Tabi yine en doğru bilgiyi doktorundan alabileceğinin de altını çizmek istiyorum.

İsteyen herkes boy uzatma ameliyatı olabiliyor mu? Boy uzatma ameliyatları özel şartlarda ve özel koşullarda yapılmasına karar verilen ameliyatlardır.

Cücelik, uzuv kısalığı ve diğer durumlarda kemiklerin uzaması özel yöntemler sayesinde ameliyatla mümkün olmaktadır. İlizarov Yöntemi en sık kullanılan tekniktir.

Temel olarak; cücelerin boyunu uzatmada, kırıklarda, kapanmayan kırıklarda, kemik iltihaplarında, kol ve bacak kemiklerindeki eğriliklerin düzeltilmesinde ve uzuv kısalıklarının giderilmesinde kullanıldığını araştırarak okuyabilirsin. Hedef boy uzatmaktan çok işlev kaybının önüne geçmek ve kişiyi sağlığına kavuşturmaktır.

İlizarov yöntemi; tel, çivi ve özel aparat ile kemik uçlarının kontrollü olarak her gün birbirinden milimetrik olarak ayrılmasına dayanır. Açılan kemik araları vücut tarafından tekrar kemik yapısıyla doldurularak uzama sağlanır.

Boy kısalığı kaygısıyla başvuran herkese uygulanan yöntem değildir. (Doktoruna danışmalısın)

Boy uzatma ameliyatı öncesi hazırlık, ameliyat aşaması ve sonrası oldukça dikkat edilmesi gereken süreçler içermektedir. Ameliyat sonrası gelişim ve iyileşme dönemi hassasiyet gerektiren dönemdir.

Boy Uzatmak İçin Kullanılan Geçici Yöntemler

Boy kısalığını sorun edenler çözümü geçici yöntemlerde bulabiliyor. Kendini iyi hissetmek, uzun boyluymuş gibi görünmek için farklı yöntemler kullanılabiliyor.

Ergenlik döneminde yaşanan psikolojik etkilerle ilgili de bir şeyler demeyi düşünüyorum. Çünkü; uygulanabilecek alternatif yöntemler varken biraz karamsarlık, biraz tembellik sonucu boyu uzunmuş gibi göstermek daha kolay geliyor sanırım.

Ergenlik sonrası dönemde ise yapılacak fazla alternatif kalmadığından sonuçlar açısından bakıldığında tatmin edici gözüküyor.

Tabanlık Kullanımı

Ayakkabının iç kısmına yerleştirilen farklı yüksekliklerdeki tabanlıklar boyu uzunmuş gibi gösteriyor. Boy uzatan tabanlık ya da boy uzatıcı tabanlık olarak adlandırılan gizli tabanlıklar, 3 cm, 4 cm, 5 cm, 7 cm ya da daha yüksek olabiliyor.

Dışarıdan bakıldığında görülmeyen “gizli tabanlık” sayesinde belirtilen yüksekliklerde boy uzunmuş gibi gösterilebiliyor.

Kadınlar için topuklu ayakkabılar sıklıkla tercih ediliyor.

Erkekler içinde ayakkabı içine yerleştirilen ve dışarıdan belli olmayan yükseltici topuklar kullanılabiliyor.

Kıyafet Seçimi

Moda programlarının gündemde olduğu TV programlarını da takip edersen, hangi tip kıyafetin boy açısından avantaj sağladığını görebilirsin.

Klasik olarak;

 • Enine çizgi şişman gösterirken, dikine çizgiler uzun gösteriyor
 • Kısa paçalı ya da uzun paçalı pantolon da dış görünümü değiştiriyor.
 • Yüksek bel, düşük bel seçimi de kişinin tercihleri arasında yer alabilir.
 • Şapka, vatka, kısa kol gömlek, uzun kol gömlek “illüzyon” olarak gösterilebilir.

Doğal Yollarla Boy Uzatmak

“Boy uzatmak”, “Boyu uzatmak” gibi beklentilerle ilgili kendi fikrimi açıkça söylemek istiyorum. Boy uzamasının; gelişim ve gelişim çağında yapılanlarla doğrudan ilgili olduğunu düşünüyorum.

Bilimsel olarak bakıldığında boy uzaması farklı faktörlerin etkisi altında gerçekleşiyor. Birazdan elimden geldiğinde hepsine değineceğim. Bence nem önemli konu insanın ” kendisiyle barışık” olmasıdır.

Kendinle Barışık Olmak

İnsan psikolojisi günlük konfor ve hayat standardının yükselmesine yardımcı oluyor.

Psikolojinin vücut fonksiyonları üzerindeki etkilerini farklı örneklerle gözlemlemek mümkün.

Örneğin; Stres ve aşırı üzüntü gibi etkiler kalp krizine sebebiyet verirken, saç dökülmesine de yol açabiliyor. Stres elbette doğrudan kalbe veya saç köklerine saldırmıyor. Vücudun normal çalışmasını engelleyip koruyucu ve geliştirici hormonların salgılanmasını azaltıyor.

İnsanın kendisiyle barışık olması, mutluluğu yakalaması vücudun direncini artırırken hormon dengesinin de korunmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle boy uzamasını kafaya takarak kendi olumlu yanlarını görmezden gelen arkadaşlara “kendileriyle barışık” olmalarını tavsiye edebilirim.

Üzülerek, can sıkarak, stres yaparak ya da kendini beğenmeyerek elde edilebilecek hiç bir şey yoktur. Aksine farkında olmadan kendine zarar vermek anlamına gelir.

Boy uzaması nasıl gerçekleşir? Yardımcı faktörler nelerdir?

Boy uzamasının temelinde kemiklerin uzaması vardır. Büyüme plağı adı verilen bölge kemiksi yapı kazanarak kemiği uzatır. Büyüme plakları genellikle ergenlik sonrasına kadar büyümeye elverişlidir. Aradaki boşluk kemik tarafından doldurularak boy uzaması sağlanır.

Dengeli Beslenmek

Vücudumuz hayatta kalmak, büyümek ve güçlü olmak için elinden geleni yapıyor. İlkokuldan itibaren öğrenmeye başladığımız; protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineraller sayesinde görevlerini yerine getirir.

Tek tip beslenme ile alınan verim düşük olacaktır.  Her zaman duyduğumuz ama kulak arkası ettiğimiz “dengeli beslenme” vücudun ihtiyacı olan kaynaklara doğrudan erişmesini kolaylaştırır.

Düzenli Uyumak

Uyku insan vücudunun kendisini onarması ve geliştirmesi adına inanılmaz katkılar sağlamaktadır.

Yenilenme ve gelişim sırasında ihtiyaç duyulan hormonlar yoğunlukla uyku sırasında salgılanır ve kullanılır. Vücut gündüz faaliyet halindeyken yenilenme ve gelişme yerine günlük faaliyetleri yürütmeye odaklanmıştır. Enerjinin büyük çoğunluğu yaşamsal faaliyetleri yürütmek ve hareket ihtiyacını karşılamak için kullanılır.

Uyku, yatak pozisyonda gerçekleştiğinden kemik yapısı üzerindeki yerçekimi etkisini azaltır.

Spor ve Egzersiz

Bu konuda umutsuz olmanın ya da şüpheci davranmanın hiç anlamı olmadığını düşünüyorum. Spor ve egzersizin boy uzattığına inanmanın hiç bir sakıncası yoktur. Diyelim ki hiç bir etkisi yok; Kaybedecek ne var ki?

Spor ve egzersizin; Hormon salgılaması, kalp damar sağlığının korunması, insanın kendini fit ve bakımlı hissetmesi, özgüven tazelemesi gibi saymakla bitiremeyeceğimiz kadar faydası olduğunu biliyoruz.

Kısacası boy uzamasına katkısının olmadığına inanmak bile spor ve egzersiz yapmaya engel değil. Özellikle ergenlik dönemi ve öncesinde vücudu disipline ettiği için büyüme hormonu salgısına da katkısı bulunmaktadır. Psikolojik etkilerini de göz önüne aldığımızda spor ve egzersizle boy uzatmaya çalışmak kesinlikle faydalı olacaktır.

Resme uzaktan baktığımızda; dengeli beslenme, düzenli uyku spor ve egzersizle beslendiğinde genetik potansiyel boy uzunluğuna erişmek adına yapılabilecek en mantıklı davranış olarak karşımızda duruyor. İnkar etmenin anlamı yok.

boy uzatma videolu egzersizler, dersler

Boy Uzatmak ve Genetik Faktörler

Genlerimiz, gözümüzün rengi, saçımızın kalınlığı, el-ayak şeklimiz ve boy uzunluğumuz gibi dış etkileri belirlerken farklı davranışları da şifrelerinde barındırmaktadır.

Anne ve babadan gelen genler hatta ve hatta daha önceki kuşaklardan gelen genler boy uzunluğunu belirlemekte oldukça etkilidir. Anne ve babası kısa olanlar, olaya “Nasılsa kısa olacağım” yaklaşımıyla baktıklarında aslında boylarının daha da kısa kalmasına sebep olabilirler.

Boy uzaması üzerine yapacağı doğru hareketlerle genetik potansiyel boy uzunluğuna ulaşabilecekken, yanlış tavırlar sonucu 3-5 santim daha kısa boylu olabiliyorlar.

Yine dönüp dolaşıp, psikoloji ve doğru adımlara geliyoruz.

 • Zıplama
 • Barda asılma
 • Yüzme
 • Bisiklet
 • Basketbol
 • Germe
 • Esneme
 • Tekme atma

Gibi sıradan ve basit gözüken uygulamalar genetik potansiyel boy uzunluğunu yakalamada ve boyu bir kaç santim daha uzatmada faydalı olacaktır.

Kaldı ki az önce belirttiğim potansiyel boy uzunluğunun üstüne santimler eklemese bile psikolojik ve fiziksel açıdan getirileri tartışılamaz.

Ebeveynlerin sürekli tekrarlayarak yaptırmakta zorlandıkları uygulamalar (erken yatmak, dengeli beslenmek, spor ve egzersiz) boy uzaması beklentisiyle otomatik olarak yapılabilir.

Önemli olan nokta beklentiyi makul seviyede tutarak neyi neden yaptığını anlamak ve kavramaktır.

Boy Uzatma Programı ve Taktikleri

Birkaç yıl önce yine internette araştırma yaparken Boy Uzatma Formülü, Boy Uzatma Programı, 7 Günde Boy Uzatma, 90 Günde Boy Uzatma gibi kitaplara denk gelmiştim.

Boy uzatma formülü kitabı olayın ana kaynağı gibi gözüküyor. Diğer saydıklarım hemen hemen benzer içeriklere sahip ve temel bilgilerden öteye gitmiyor.

Internet üzerinde biraz araştırma yapıldığında yukarıda saydığım kitapların içeriklerine yakın içerikler bulunabiliyor. Resimli anlatımların az olduğu, videolu derslerin olmadığı ve kafana takılan sorulara cevap bulmakta zorlanacağın kitap içerikleri başlangıçta işe yarar gibi gözüküyor.

Ama yazıyı kaleme aldığım günlerde gördüğüm “Boy Uzatma Taktikleri” isimli yayın diğerlerinden farklı gözüküyor. Kopya içerik olmaması, kişiye özel üyelik alanının bulunması, WhatsApp desteğinin varlığı kafalardaki soru işaretlerini azaltıyor.

Boy Uzatma Taktikleri üyelik alanına girdiğimizde aşağıdaki kitaplara ve alanlara erişim sağlanabiliyor.

 • Boy Uzatma Taktikleri
 • Doğru Beslenme
 • Doğru Egzersizler
 • Videolu Boy Uzatma Hareketleri
 • Favori Listesi
 • Kişisel Takip Çizelgesi

Boy uzatma taktikleri üyelik sayfasına gitmek için buraya tıkla…

Boy Uzatmak  – Sıkça Sorulan Sorular

Sigara içmek boy kısalığına neden olur mu?

Sigara ve alkol tüketimi vücudun temel görevlerini yerine getirmesinin önünde geçer. Vücutta meydana gelen tahribatı düzeltmek demek, vücudun gelişimi için kullanacağı kaynakları israf etmekle aynı anlama gelir.

Süt içmek boy uzatır mı?

Süt kalsiyum kaynağıdır. Kemiklerin gelişimi ve oluşumu için son derece faydalıdır.

Hangi sporlar boy uzatmaya yardımcı olur?

Ağırlığın altına girilmeyen, ergenlik döneminde kemikler üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmayan spor dallarının boy uzattığı bilinmektedir. En yaygın olarak bilinen spor dalları; Voleybol, basketbol, yüzme. Daha az bilinenler; fitness, esneme ve germe hareketleri.

Tekme atmanın bacak boyunu uzattığı söylenmektedir. Bu nedenle; kungfu, karate gibi sporlar yardımcı olabilir.

Bar’a asılı olarak sarkmak kemik üzerindeki basıncı azaltacağından faydalı olduğu söylenmektedir.

Anne, baba boyuna göre çocuğun yaşı nasıl hesaplanır? Tahmini boy uzunluğu hesaplama

Genetik potansiyel boy uzunluğunun hesaplanması için geliştirilen formülde anne ve babanın boy uzunluğuna bakılmaktadır. Erkek ve kız çocuklar için iki ayrı formül kabul görmektedir. Tahmini olarak 10 santim yanılma payı vardır… 10 santim de hiç azımsanmayacak bir rakam tabi ki…

Kız çocuk için boy uzunluğu hesaplaması; Anne ve babanın boyları toplamı (santim olarak) alınır. Kız çocuk için 13 santim çıkartılır ve ikiye bölünür.

Örnek;

Anne Boyu: 165 cm

Baba Boyu: 179 cm

165 + 179 = 344 cm

344 – 13 = 331 cm

331 / 2 = 165.5 cm

Erkek çocuk için boy uzunluğu hesaplaması; Anne ve babanın boyları toplamı (santim olarak) alınır. Erkek çocuk için 13 santim eklenir ve ikiye bölünür.

Anne Boyu: 165 cm

Baba Boyu: 179 cm

165 + 179 = 344 cm

344 + 13 = 357 cm

331 / 2 = 178.5 cm

Diğer kabul gören formüle göre de genetik potansiyel boy uzunluğu 2 yaşındaki boyunun iki ile çarpılarak bulunur.

Örneğin; 2 yaşındaki çocuğun boyu 90 santim ölçülüyorsa, yetişkinlikte 90 x 2= 180 cm olacağı kabul edilir.

Buradaki rakamlar tamamen tahmini olarak verilmiştir. Çocukların farklı gelişim evreleri gösterdikleri unutulmamalıdır. Boy ve gelişim ile ilgili kaygılar varsa doktora danışmayı ihmal etmeyin.

Boy uzatma kitapları işe yarar mı? 

Internet ortamında bulunabilecek kitaplar genel anlamıyla faydalı bilgiler içermektedir. Boy Uzatma Taktikleri isimli e-kitap dışarıdan hiç bir katkı maddesi ya da ilaç tavsiyesine yer vermemektedir.

Ergenlik dönemindeki gençlerin genetik potansiyel boy uzunluğuna erişmek adına yapacaklarını program çerçevesinde ele almıştır. Üyelik alanına giren kişi “boy uzatma programı” sahibi olmaktadır. Adım adım ne yapacağı, hangi gün hangi egzersizi ne kadar uygulayacağı programda belirtilmektedir.

90 günde boy uzar mı? 7 günde boy uzar mı? 10 günde boy uzar mı? 

90 gün, 7 gün ya da 10 günde boy uzaması bana biraz ütopik geliyor. Böyle bir süre sınırı vermek bence imkansız. Şahsi fikrimi soracak olursan, kitapta anlatılanları ömür boyu kullanacağın alışkanlık haline getirmelisin.

Ne kadar erken yaşta başlarsan elde edeceğin verim de o kadar fazla olacaktır.

Boy nasıl uzar? Boy uzatmak mümkün mü? Boy uzatan yiyecekler nelerdir? Şeklinde araştırma yapmak yerine olayı bütün yönleriyle değerlendirip, sağlıklı ve mutlu vücuda sahip olmak daha anlamlı gibi gözüküyor.

Daha önce dediğim Bi’şeyler