Bonynin Yolu köpek eğitim kitabı kimler için hazırlanmış? İçinde ne tür bilgiler var ve gerçekten köpek eğitimine faydası var mı?

Hayatına farklı anlamlar katmak isteyen herkes günün birinde evinin kapılarını birlikte yaşayacağı dostlarına açmak istiyor. Hayranlık, sevgi, “hava atmak”, evcil hayvan istemek gibi duygular değişik canlılarla birlikte yaşama isteğini kamçılıyor.

En bilinenleri; kedi, köpek ve kuş olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra, daha uçlarda yaşayıp “evcil hayvan” kategorisinde olmayan canlılara da evinin kapılarını açanlar var. Yılan, akrep, örümcek vb. gibi canlılar benim tercihlerim arasında yer almıyor ama düşmanlığım da yok.

Bony’nin Yolu köpek eğitim kitabı ismini daha önceki yazımda dile getirmiştim. Köpek eğitimi ve bakımı konusunda hiç fikri ve tecrübesi olmayanları kitabın faydasını muhakkak görürler.

Daha önce can dostuyla yaşamış, tecrübe sahibi olanlar ise kitaptan verim alamayabilirler. Çünkü; içinde ileri düzey eğitim tekniklerine yer verilmemiş.

Aslında kitabı okuduğumda kitabın gerçek amacını çok iyi kavradığımı söyleyebilirim. İçinde temel komut ve eğitim bilgilerine yer verilmiş olsa da temelinde köpek sahibi olmayı düşünenlere yol gösterdiğini düşünüyorum.

Bonynin Yolu Kitabı Neden Hazırlanmış?

Kitabı alıp okuduğumda, ilk defa köpek sahibi olmayı düşünen birisinin geçirdiği evreleri ve o dönemde aklından geçenleri öğrenmiş oldum. Kitabın yazarı “Uzman köpek eğitmeni” değil. Bu konuda herhangi bir sertifika alınıp alınmadığını bilmiyorum yani köpek eğitmenlerini denetleyen onlara sertifika veren bir kurum var mı haberdar değilim. Ama, yazar doğrudan sertifika sahibi olmadığını, kendi can dostuyla yaşadığı deneyimleri bire bir aktardığını dile getirmiş.

Özellikle köpek sahiplenmeyi düşünenler ya da ilk defa köpek sahibi olanların okuması gerektiğini düşünüyorum. Az önce de bahsettiğim gibi o dönemlerde akıldaki soruların çoğuna cevap bulunabilir.

Köpek eğitimi kitabı olarak bakıldığında işi başta sıkı tuttuğu söylenebilir. Köpek eğitim sürecinin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını özellikle çiziyor.

PDF’te Neler Var?

Kitabın temel amacını öğrendikten sonra kitabın içinde hani başlıklara yer verildiğine bakalım. Ya da daha önce kitap hakkındaki temel bilgilere göz atalım ve sonrasında başlıklara bakalım.

Bonynin Yolu PDF – Köpek Eğitim kitabı toplamda 7 kitaptan oluşuyor. 1 adet ana kitap ve 6 adet hediye kitap olarak düşünebiliriz. Evcil hayvan ihtiyaçlarının karşılamasına yönelik olarak hazırlanmış PetShop kitapçığından bahsetmiyorum. Onunla birlikte 8 kitap oluyor.

Ana kitap – Bonynin Yolu PDF

Genel tavsiyelerin, hazırlıkların, davranış biçimlerinin ve komut eğitimlerinin anlatıldığı kitap ana kitap oluyor. Toplamda 76 sayfa olarak hazırlanmış. Sayfalar resimle doldurulmamış ve konular 6 bölüm halinde ele alınmış.

Birinci Bölüm

Yazar, Köpek sahibi olmaya karar verdikten sonraki düşündüklerini, göz önüne alınması gerekenleri, sorumlulukları, tür seçiminde dikkat edilecekleri bu bölümde ele almış. Kısacası giriş bölümü ilk kez köpek sahibi olmak isteyenler, ileride kendilerini nelerin beklediğini bu bölüme bakarak görebilirler.

İkinci Bölüm

Evin yeni bireye hazırlanması ile ilgili bilgiler oldukça detaylı şekilde anlatılmış. Evde ne gibi değişiklikler yapılması gerektiği net şekilde ortaya konulmuş. Bu aşama hem köpeğin can güvenliği hem de ilerideki eğitim sürecini doğrudan ilgilendiriyor.

Üçüncü Bölüm

Köpek eğitimi için kullanılan tüm yöntemlerin tanıtıldığı bölüm olarak adlandırabilirim.

Dördüncü Bölüm

Can dostunun beden dili işaretleri, duruşu ve duyu organlarının özelliklerinin anlatıldığı bölüm. Köpeğini tanımak, onu anlamak ve eğitmek konusunda yardımcı olacaktır fikri ana fikir olarak karşımıza çıkıyor.

Beşinci Bölüm

Davranış problemleri olarak adlandırılan hareketlere genel bakış olarak değerlendirilebilir. Tanımlamalar ve basit bir iki çözüm verilmiş. Genellikle sebepler üzerinde durulmuş. Ancak öğrendiğim kadarı ile “Köpeklerde Davranış Problemleri” isimli yeni bir modül hazırlanıyor. buraya tıklayarak yeni modül hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsin.

Altıncı Bölüm

Otur, kalk, otur-bekle, tut bırak gibi komut eğitimlerinin anlatıldığı bölüm.

Hediye PDF – Evde Alfa Olmak

9 sayfalık kitabın içinde oldukça konsantre bir anlatım kullanılmış. Alfa ve Evde Alfa Olma’nın köpek hayatındaki önemini kavradığında bu bilgileri hayatı düzene sokmak için kullanabileceğini fark edebilirsin.

Hediye PDF – Tuvalet Eğitimi

İki tip tuvalet eğitimi yöntemiyle can dostuna tuvalet alışkanlığı kazandırırken neler yapabileceğin anlatılmış. 9 sayfalık kitapta doğrular ve yanlışlar anlatılmış

Hediye PDF – Bunları Düşündün mü?

Köpek sahibi olmadan önce düşünmen gerekenler ve köpek sahibi olduktan sonra planlanması gerekenlerin liste halinde verildiği küçük bir kitapçık. Toplamda 3 sayfa. Sadece hatırlatmalar ve göz önüne alman gerekenler hakkında sorular barındırıyor. Sayfa sayısı 3, ama sorulan sorulara verilecek cevaplardan kitap yazılır. Üzerinde durulması gereken sorular barındırıyor.

Hediye PDF – Köpek Evi Planları

Köpek kulübesi yapmak isteyenler için hazırlanmış detaylı planların bulunduğu kitapçık. 3 adet farklı tip köpek evinin planlarını ve adım adım nasıl yapılacağını anlatıyor. Toplamda 71 sayfa

Hediye PDF – Koruma Köpekleri Hakkında Genel Bilgi

Koruma köpeği eğitimi anlatılmıyor. Çünkü yazar koruma köpeği eğitiminin uzmanlar tarafından verilmesi gerektiğini düşünüyor. Kitapta genel uyarılar, tür seçimi ve türlere ait özelliklerden bahsediliyor. Toplamda 12 sayfa (tür resimleriyle birlikte)

Hediye PDF – Bakım

12 sayfalık köpek bakımı kitabında genel sağlık kontrolleri ve sağlıklı kalmasını sağlamak adına atılacak adımlar ele alınmış. Tırnak, diş, tüy bakımı gibi konularda tavsiyelere yer verilmiş.

bonynin yolu pdf

Bony’nin Yolu PDF

Bonynin Yolu PDF Genel Bilgiler

Tüm kitap sayfalarını topladığımızda 192 sayfalık kitap ediyor. Ana kitap olan 76 sayfayı çıkarırsak özel olarak ele alınmış konular toplamının 116 sayfa olduğunu görüyoruz.

Günümüzde aynı evi paylaştığımız can dostlarımızı anlamak onlarla birlikte uyum içinde yaşamamızı kolaylaştıracaktır. Köpek eğitimi konusu oldukça detaylı ve geniş bir yelpazeye sahip.

  • Arama kurtarma eğitimi
  • Koruma köpeği eğitimi
  • Görme engelliler için köpek eğitimi
  • Narkotik köpek eğitimi

Şeklinde türleri mevcut. Bonynin yolu pdf – köpek eğitim kitabında bunlar için çözüm bulamazsın. Ve zaten bence de bu tür eğitimler konusunda uzman kişiler tarafından verilebilir – verilmelidir.

Ama sosyalleşmiş, tasmasını çekmeyen, kendisini güvende ve huzurlu hisseden, çocuklara havlamayan, eve gelen misafirleri kovalamayan, evin her tarafına çişini yapmayan mutlu can dostları için mutlaka okuman gerektiğini düşünüyorum.

Köpek eğitimi dendiğinde aklımıza hemen gösteri köpekleri de geliyor tabi ki. “Patini ver”, “Dön”, “Yuvarlan” vb. gibi komutlar da bence kitaptaki taktikler kullanılarak rahatlıkla öğretilebilir. Sonuç olarak tekrarlayan davranışlar onların zihinlerinde yer tutuyor. Yazar; mutluluk, güven ve sevgi ile birleştiğinde karşılıklı olarak güzel vakit geçirirken eğitimin mümkün olduğunu bana ispatlamış durumda.

Bonynin yolu PDF – Köpek eğitim kitabını sevmemin diğer önemli etkisi de hiç bir şekilde “şiddete” başvurulmuyor olması. Tüm yöntemler son derece nazik ve sevgi içeriyor. Sonuçta kendisi sevgiyle eğittiği ve hayatı paylaştığı için herkesin de aynı yöntemi benimsemesini istiyor.

Daha önce dediğim Bi’şeyler