Alfa erkek olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu mu? Alfa erkeği nasıl olunur? Alfa olduğunda her şey çözülür mü? Yoksa, bu da ticari bir kavram mı?

Canlı dünyasının düzeni,  karşı cinsi etkilemek üzerine kurulmuştur. Kulağa oldukça iddialı geldiğini biliyorum. Ama neresinden bakarsan bak tüm kapılar aynı yere açılıyor. Konu başlığına uygun olarak aklımızda şu soru takılıyor; Bir erkek, kadını etkilemek için Alfa erkek olmak zorunda mı?

Doğaya baktığımızda hayatın her alanında; etkilemek, beğenilmek, kabul görmek, istenmek ve arzulanmak yatıyor. Geçmişte de böyleydi bugün de böyle, sadece amaçlar ve kullanılan yöntemler farklı.

Sonuçta, dinozordan korunmak için mağarasında saklanan erkek; kadınını etkilemek, romantik bir ortam oluşturmak için ateşi icat etmedi. Sevişmek günümüzdeki gibi ritüel değil, genleri aktarmak adına gereklilikti. Kısacası daha içgüdüsel ve vahşi yaşanıyordu her şey.

Bugün ise insanlar temel olarak yine hayatta kalmak için çaba harcasa da koşullar çok farklı. Ateş mağaradaki odun formundan çıkıp masaların üzerinde romantizm oluşturan mum formuna geçmiş durumda.

Cinsellik genleri aktarmaktan çok; eğlenmek, heyecan duymak ve hayata renk katmak gibi temellere oturtulmuş durumda. Amaç genleri aktarmak olsaydı kimse doğum kontrol yöntemlerini kabullenmezdi.

Evet haklısın… Konuyu ele alırken fazlaca geçmişe gitmiş olabilirim. Ama “Alfa Erkek Olmak” kavramı ile “Mağara İnsanı Olmak” kavramını birbirine karıştıran erkeklerin varlığını düşündüğümde, mecbur kaldım diyebilirim.

Kurt sürülerindeki Alfa ile insanlar arasında bağ kurmaya çalışan o kadar çok yazı okudum ki. Neredeyse insanların birbirlerini ısırmasının normal olduğuna inanacaktım.

Alfa Erkek Olmak ve Mafya Olmak

İnsanoğlunun en büyük hastalığı işine geldiği gibi anlamak ve yorumlamaktır. Alfa erkeğin özelliklerini farklı yorumlayarak; zorba, astığı astık kestiği kestik, her dediği yapılan, kural koyan gibi göstermek sanırım işimize geliyor.

“Alfa erkeği”, “Alfa Erkek” kelimelerini kullanarak Google görsellerde arama yap ve karşına çıkanlara bak. Yakışıklı, kaslı, dövüşçü ve filmlerde “adil mafya” rolündeki tüm ünlü erkek oyuncuları göreceksin.

Bence işin bu kısmı büyük bir ticari yalan. Eğer kadını etkilemek bu tür bir Alfa Erkek Olmak zorunluluğu getirseydi dünyadaki erkek nüfusu büyük oranda düşerdi.

Öte yandan bakıldığında Alfa kavramı sadece erkeklerle bağdaştırılamaz. Gerçek anlamıyla ele alındığında kadınlar da alfa karakteristik özelliklerini taşıyabilir. Hani kurt sürüleriyle sosyal, düşünebilen, medeni insan aynı potada eritiliyor ya. O zaman kurt sürülerinde dişilerin de Alfa olduğu gerçeğini es geçmemek gerekiyor.

Demek ki neymiş; Alfa erkek olmak ile Alfa olmak arasındaki farkı ayırt edemiyormuşuz…

Alfa Erkek Olmak, Atılgan Erkek Olmaktır

Ben kendimce Alfa Erkeğin özelliklerini bir araya toplarken şunu fark ettim. Aslında Alfa erkek kavramı, Atılgan erkek kavramının içinde yer alıyor.

Kadınları doğru şekilde etkilemek için yapılması gerekenleri ele aldım. Sahip olunması gereken 7 özelliğin yanı sıra uzak durulması gereken 7 davranış biçimini de aynı yazı başlığı altında topladım. Böylece kimlerin kazandığını görebileceğini umuyorum.

Peşinen söylemek istiyorum ki klasik tavsiyeleri yazımda bulamayacaksın.

Saat tak, zengin gözük, karnını baklava yap, diğer aksesuarlara önem ver klişelerinden uzak tavsiyeler veriyor olacağım.

alfa erkek olmak kitap oku

Alfa Erkeğin Sahip Olduğu 7 Özellik

Alfa olmak sadece kadınları etkilemekle ilgili değildir. Hayatın her alanında tanıştığın, görüştüğün ve etkileşimde bulunduğun tüm insanları etkilemektir. İletişim tekniklerini doğru kullanarak karşındaki insanları etki altına almaktır.

Kadınların uzaylı olmadığını kabul ederek işe başlanabilir. Kadın – erkek farklılıklarını anlatmaya kalksam ayrı bir kitap yazılabilir. Ama olayı “detay” kelimesi ile özetleyebiliriz. Kadınlar uzaylı değilse ve detayları daha fazla önemsiyorsa etkili iletişim teknikleri işe yarayacaktır.

Az önce değindiğim “saldırganlık” nasıl alfa erkek olmakla ilgili değilse “pasiflik” de aynı oranda zarar verir.

Ana hatları çizdiğimize göre; Alfa Erkeğin ayırt edici 7 temel özelliğine geçebiliriz.

1- Özgüven

Aslında olayın temeli burada başlıyor. Özdeğer düşüklüğü yaşayan insanlar ancak ve ancak birazdan bahsedeceğim “Alfa Taklidi” olabilirler. Herkes Alfa-Beta-Gama olmak zorunda değil.

Ama iş hayatında ve özel hayatında başarılı olmak isteyenlerin özgüvenleri yerinde olmalı. Düşük özdeğer baştan kaybetmekle aynı anlama gelebilir. Neden mi?

Düşük özdeğer beraberinde aşağıdakileri son derece olumsuz etkiliyor.

 • Konuşma biçimi ve ses tonu
 • Karşındakini dinleme yeteneği
 • Vücut duruşu ve fizyoloji
 • Kullanılan kelimeler

Yukarıda bahsettiğim konular karşımızdaki insanın cinsiyetinden bağımsız olarak etkileyicilik yaratır. Eğer amacın kadınları etkilemekse işe yarayacaktır. Çünkü ne dedik; “Kadınlar uzaydan gelmedi”.

Kendinden emin insanlar; isteklerinde ve arzularında son derece açıktır. Konuşurken ne anlatmaya çalıştığını hemen anlarsınız. Tam bir yetişkin gibi davranır.

Haklarını ifade etmekte çekinmez ve başkalarının haklarını da zor kullanarak gasp etmez. Saldırganlık ve yetişkinlik arasındaki çizgileri oldukça keskindir.

Duygularını ifade ederken rahattır, düşüncelerinin kabul görmesini sağlarken zorbalığa baş vurmaz.

2- Kendinden Emin Olmak

Kendinden emin olmak; Özdeğer yüksekliği ve özgüvenin getirdiği katma değerdir.

Kendinden emin olan alfa erkeği; gerginlikten ve stresten uzaktır. İç ahengi vücut diline de yansır, kontrollüdür. İnandığı düşüncelerini kelimelere dökerken ne kadar tutkulu olursa olsun beden dili yumuşak ve kontrollüdür.

Ses tonu doğala yakın ve güven verir. Samimi, dost canlısı ve otoriter ses tonu ile kelimelerine güç katar, inandırıcılığı artar. Vurgulama, tonlama uyum içinde gider. Dikkat çekmek istediği yerlerde “saldırgan” olmadan ses şiddetini artırır ya da düşürür.

Göz teması kurarak karşısındaki insana güvende olduğu hissini verir.

Konuya hakim olduğundan konuşurken; vücut diline, ses tonuna, mimik ve jetlerine dikkat etme avantajı yakalar.

3- Dengeli Olmak

Beden dili insanlar arasındaki iletişimin kilit noktasıdır. Karşımızdaki insan hakkındaki ilk fikriler beden dili sinyalleri ile alınıyor. Dengeli beden dili de alfa erkeğin temel özellikleri arasındadır.

Ellerini mahalle delikanlısı gibi kullanmaz, vücudu eğik ya da bükük değildir. Kafası önde eğilmiş zayıf görüntü sergilemez.

Konuşmalarında tutarlıdır, bildiği konular hakkında düşüncelerini sonuna kadar savunur. Bilmediği konular hakkında bilmiyorum demekten çekinmez.

4- Kendini Geliştirmek

Lider vasfı olan insanla, lider insan arasında fark vardır. Liderler toplumları peşinden sürükleyip insanları kendi hedeflerine doğru taşıyan insanlardır.

Bunun içinde kendilerini sürekli geliştirirler. İlgilendikleri konu hakkında araştırma yapıp, fikir üretirler. Sonuçta da peşinden gidilecek ilkeler ortaya atarlar.

Ona danışmak, ondan fikir almak insanları rahatlatır.

5- Alfa Erkek Olmak ve Karar Vermek

Karar verici olmak zor gözüktüğü kadar saygı uyandıran bir durumdur. Konusuna hakim, kendine güvenen , bilgi sahibi insanlar çevrelerinden takdir ve beğeni toplarlar. Peşinden gidilen lider olurlar.

6- Kendine Özen Göstermek

Kendine özen gösteren Alfa erkeği kendine olan saygısını da ortaya koymuş olur. Çevresi tarafından da ilgi odağı haline gelmeye başlar.

Aksesuar, öz bakım, kılık, kıyafet, saç stili vb. gibi tüm dış etkenler aslında kendine özen göstermekle doğru orantılı. Hani yazının başında “Alfa erkeği”, “Alfa erkek olmak” olarak Google’da arat demiştim. İşte karşına çıkan görseller insanların gözüne hitap eden kısımlarını kaşımak oluyor. Ve dolayısı ile Alfa dendiğinde yakışıklı ve karizmatik insanlar göz önüne geliyor.

7- Beden Dili ve Karizma

Tüm yukarıda saydıklarımı bir arada toparlayan ve etkileyici dış görünüşe sahip olmamızı sağlayan husus Beden dilidir.

Beden dili; özgüven, özsaygı, özdeğer, kendine güven ve karşı tarafa güven vermek kavramlarının hepsini içinde toplar.

 • Açık beden dili güven verir
 • Gergin ve saldırgan tutum sergilemez
 • Eller görünür
 • Göz teması kurar
 • Abartısız sıcak ve samimi gülümsemesi vardır
 • Ses tonu ve şiddeti dengelidir
 • Duruşu dik ve rahattır
 • Jestler ve mimikler yerindedir

alfa erkek olmak

 

Alfa Erkek Olmak ile İlgisi Olmayan 7 Davranış

Zaman zaman ne yapılması gerektiğinden çok ne yapılmaması gerektiğini anlatmak daha mantıklı olabilir. Çünkü bize birisi şunu yap, bunu yap dediğinde sadece dinleyip geçebiliyoruz. Ama olmaması gereken davranışlar gösterildiğinde ise “Acaba ben bunu yapıyor muyum?” diye düşünebiliyoruz.

İşte Alfa Erkeğin sergilemediği 7 davranış biçimi okuyarak öz eleştiri yapabilirsin.

1- Kararsız Olmak

Hadi fen derslerimizi hatırlayalım. Atomları ikiye ayırıyorduk; Kararlı atomlar ve Kararsız atomlar. Atomlar, çekirdek yörüngelerinde bulunan elektron sayısına göre kararlı ya da kararsız oluyorlardı.

Kararsız olanlar dengeye gelmek için başka bir atomdan elektron alırlar ya da ona elektron verirler. Kısacası sağları solları belli olmaz, dengeli olabilmek için sürekli olarak didişip dururlar.

Kararlı olanlar ise zaten dengeye gelmiştir, oldukları yerde ağır şekilde dururlar.

Kararsız insanlar da bir adım atmadan önce arpacık kumrusu gibi düşünüp, yolun yarısında fikir değiştirirler. Kendilerinde adım atacak güveni bulamazlar. Yol bulmak için didişip dururlar.

Ya da herhangi bir konu hakkında fikirleri sorulduğunda, yardım istendiğinde “Güvenli Liman” olamazlar. Yanındayken kendini güvende hissetmediğimiz erkekler “Alfa Erkek Olmak” kavramından son derece uzaktırlar.

2- Alfa Erkek Olmak Alfa Taklidi Yapmak Değildir

Belki de dışarıdan bakıldığında en çok sırıtan tipler “Alfa Erkek Taklidi” yapanlardır. Kendilerini geliştirmeden, Alfa kavramını bilmeden birilerini taklit ederler.

İnternette bir iki araştırma yapıp, resim karıştırırlar. Sonrada gördükleri resimdeki vatandaşa özenip onun gibi giyinmeye, davranmaya başlarlar. İçleri boştur ve en ufak olayda kumdan kale gibi yıkılıp giderler.

3- Hareketlerde Tutarsızlık

Aslında bu madde “Kararsız Olmak” ve “Alfa Erkek Olmak, Alfa Taklidi Yapmak Değildir” ile yakından alakalı. Kendisi gibi davranmadığı için hareketler de tutarsız olacaktır.

Mesela; soğuk kanlı olmadığı halde kendini soğukkanlı gibi lanse eden “Alfa Taklidi” karşılaştığı ilk olayda çuvallar. Sert mizaçlı gözükmeye çalışırken karşısındakini “kıran” bir tip olup çıkar.

Örnekler senin de çevrende vardır elbet. Sen de Mevlana’ya kulak ver ve; “Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol”.

4- Karşısındakini Dinlememek

İletişim kurmasını bilmeyen “Alfa Taklidi Erkek” karşısındakini de dinlemeyi bilmez. Doğal olarak da karşısındaki kadının; ruh hali, düşünce yapısı, zevkleri, beklentileri, duyguları hakkında en ufak fikir sahibi değildir.

Böyle bir ortamda kimse saygı duymaz, sevgi göstermez ve takip etmek istemez.

İnsanları anlayabildiğin ölçüde iletişim kurabilirsin. Hani şu erkeklerin en büyük sıkıntılarından biri olan “kızlarla konuşulacak konu bulamıyorum” takıntısı var ya. Tamamen dinlememekten kaynaklanıyor.

Eğer hayatının büyük çoğunluğunu konuşarak geçiren bir kadınla konuşmakta zorlanıyorsan, ciddi anlamda dinleme sorunun var demektir. Zaten doğası konuşmaya yatkın olan kadını dinlemek, konu bulamama sorununu ortadan kaldıracaktır. Ona eşlik etmen konu bulmak için yeterlidir.

Kısacası anlaşılmadığını düşünen bir insanın “Alfa Taklidi Erkeğe” güvenmesi ve peşinden gitmesi imkansızdır.

5- Kendini Geliştirmemek

Kendini geliştiren insan doğal olarak kendine güvenmeye de başlar. Öz değer ve Öz saygı ile birlikte amaçlarını net şekilde belirleyen, istekleri konusunda kararlı olan yapıya bürünür.

Kendini geliştirmek konusunda yetersiz kalanlar sadece başkalarını takip etmeye, onlar tarafından yönetilmeye başlar.

Kendi fikrini oluşturabilmek ve peşinden gitmek gelişmeye bağlıdır. Fikrin ve söyleyecek sözün yoksa neden takip edilesin?

6- Alfa Erkek Olmak Yönlendirmektir

Saydığım maddelerin hepsinin bütün olduğunu görmüş olmalısın. Sanırım yönlendirmekle neyi kastettiğimi anlamışsındır. Başka insanlara baskıyla ve zorla bir şey yaptırmak Alfa olmak anlamına gelmiyor.

Bunun yerine onları anlayan, düşüncelerinin peşinden gitmeleri için onlara neden yaratan, kendi düşüncelerini doğru şekilde kabul ettiren kişiye Alfa deniyor. Hadi neyse “Alfa Erkek Olmak” konusu olduğuna göre “Alfa Erkek” deniyor diyelim.

7- Dengesiz Beden Dili Sergilemek

Yukarıdakilerin hepsini ya da bir bölümünü bir erkeğe eklediğinde karşında dengesiz beden dili sergileyen birini bulursun. Bir yandan “Açık Beden Dili” sergilemeye çalışırken öte yandan avuçlarını sıkıyordur.

Güven veren görüntüye sahip olacağım derken, ceketini omzuna atmış “Külhanbeyi” bulursun.

Dik durmalıyım, kafam önümde olmasın şeklinde yola çıkar. Yaşadığı en ufak olumsuzluk da yelkenler suya iner.

Ses tonunu ayarlayamaz, çünkü alışkın değildir. Kararlı ve otoriter olacağım derken, saldırgan olur.

Bir yerlerde okuduğu bilgilerden yola çıkarak her tarafına aksesuarları yerleştirir. Karşısındaki kişi “Yüzüğün çok güzelmiş, üzerindeki sembol neyi ifade ediyor?” dediğinde “Ne sembolü?” der ve kalır. Çünkü onun tarzı değildir.

Kısacası Alfa Erkek Olmak öyle anlatıldığı gibi kurtların, sürülerin işi değildir. Medeni ortamlarda yaşayan insanların güvendiği, görüşlerini değer verdiği, dinlemekten ve izlemekten keyif aldığı kişidir.

Ben diyeceğimi dedim… Sen de bi’şey demek istersen çekinme ve yorum bırak. İstersen siteme üye ol, kendi adınla makalelerini yayınlamaya başla.

Daha önce dediğim Bi’şeyler