Aldatan erkek nasıl davranır? Aldatıldığından şüphe eden kadının aklında gelen ilk sorudur. Sonra; “Neden aldattı?, Nasıl yakalarım?” gelir.

Çevremizde gördüklerimiz ve duyduğumuz hikayeler “Aldatan Erkek” figürünün çok farklı duygular yaşadığını ortaya koyuyor. Hatta trajikomik bile diyebilirim.

Köşeye sıkışan erkeğe “Neden?” diye sorulduğunda, alınan cevaplar oldukça komik olabiliyor. Genlerine işlemiş ya da ne bilim onlara öğretilmiş gibi ilk olarak “Ben karımı (-kız arkadaşımı-) seviyorum.” cümlesi geliyor. Ardında da “Cinsel ilişkiye girmedim, aldatmak sayılmaz ki bu…” şeklinde bir şaşkınlık cümlesi takip ediyor.

Aldatmayı alışkanlık haline getirmiş, bunu erkekliğin görevi olarak görenler ise “İnkar”, sonuna kadar “İnkar” yöntemini seçiyorlar. Eğer inkar da işe yaramazsa “Suçlu başkası” taktiği devreye giriyor.

Suçlu başkası taktiği, temel olarak sorumluluğu başkasına yıkarak zaman kazanmayı hedefler. Aradan geçen zamanda olay biraz soğuyabilir, belki de haklı görülürüm umudu taşır.

Suçlu; “Diğer kadın”, “Aldatılan kadın”, “Hayat şartları” ve “Kötü arkadaşlar” olabilir. Ama asla ve asla “Aldatan Erkek” olmaz. “Tabi ya, adam haklı… O böyle yaparsa, adam ne yapsın?” koltuk çıkması hayat kurtarıcı olabilir.

Aldatan erkeğin nasıl davrandığına ve kendini nasıl ele verdiğine değineceğim. Ama önce başka noktalara değinmek istiyorum.

Öyle ya da böyle sayfaya gelen ve “Sanki kadınlar aldatmıyor!” şeklinde düşünenler varsa hemen cevaplamak istiyorum. Evet aldatan kadınlar da var. Ama ben bugün “Aldatan Erkek” konusunu ele amayı planlıyorum. Eğer çok fazla talep gelirse “Aldatan Kadın” konusuna da göz atarım.

Aldatan Erkek psikolojisi

Aldatan Erkek Bahaneleri

Psikologlar ve araştırmacılar “Aldatan Erkek Bahanelerini”; Aldatmayı geçerli sebeplere dayandırma ve yaşadıkları hayat koşullarından sıyrılma yolu olarak kullandıklarını ortaya çıkarmış.

Aldatan erkekler; Gelir ve kültür düzeyinden bağımsız olarak benzer argümanları kullanıyorlar. İlişkilerinde ya da iş hayatında sorun varsa “Aldatma Eylemini” saklamanın en iyi bahaneleri ortaya çıkmış oluyor. Bu şartlar ortaya çıktığında “Haklıyım” düşüncesi yerleşiyor. Başka çaresi yokmuş izlenimi yaratıyor.

Oysa ki bunun tek çözüm olmadığını, farklı yöntemlerle kısır döngüden çıkabileceğini biliyor. Kim bilir? Beki de işine gelmiyordur. Edineceği ya da uğraşacağı onlarca güzel aktivite varken; sevdiği kadına yalan söylemeyi, sırlar üretmeyi ve gizli kapaklı işler çevirmeyi tercih ediyor. Bunun bir sebebi olmalı mı?

Kendimize şunu sormalı mıyız? “Erkekler Neden Aldatır?”. Erkeklerin aldatması için ortada bir sebep olması gerekir mi? Erkek bahanelerine ya da daha yumuşak deyimiyle savunmalarına baktığımızda genelde aşağıdaki sonuçları görürüz.

 • Karım kendine hiç özenmiyor ve çok kilo aldı. Benimle biraz daha fazla ilgilenmiş olsa inan gözüm kimseyi görmezdi. Onu çok seviyorum.
 • Arkadaş erkeklerin genlerinde var bu. Mümkün olduğu kadar çok kadınla ilişkiye girmeliyim.
 • Çevremdekiler de yapıyor, ben neden yapmayayım?
 • İnan işim çok stresli, bir de evin dertleri geldiğinde mutluluğu dışarda aramaya başladım.
 • Ya o tek gecelik bir şeydi. Aldatmak sayılmaz ki; ben karımı çok seviyorum.
 • Ortada bu şekilde bir hizmet sektörü var. Verilen hizmetten faydalanıyorum. Madem o kadar kötü, sektörü kapatsınlar.

Genel olarak bakıldığında cevapların; Suçun kendinde olmadığını, yaptığının doğal olduğunu ortaya koyan inkar cümleleri etrafında birleştiğini görürüz.

Üstelik “Aldatmak” ve ” Aldatan Erkek” kavramlarının küresel olduğunu düşündüğümüzde konunun din ya da kültürle ilgisinin olmadığını da görebiliyoruz.

” 1 erkek 4 kadın” yaklaşımından kaynaklandığını düşünerek konuyu din üzerinden açıklamaya kalkarsak, Hristiyanlık ve diğer dinlere inanan erkeklerin aldatmaması gerektiğini kabul etmiş oluruz. Oysa ki, “Aldatmak” tabiri her dilde yerini almış durumda.

 • Aldatmak, İngilizce; “Cheating”
 • Aldatmak, İtalyanca; “Tradire”

Erkeklik genlerine sığınmanın da demode olduğunu görmek çok zor değil. “Bir erkek ne kadar çok dişiyle birlikte olursa, genlerini sonraki nesillere taşımak konusunda bir o kadar şanslı olur” şeklindeki vahşi doğa atıfları geçerliliğini kaybedeli yüzyıllar oldu sanırım. En azından bu mantığı savunan erkeklerin vahşi doğadaki hayvan davranışlarını kabul ettiklerini düşünmüyorum. Zira böyle olsaydı, vahşi doğadaki tüm senaryoları da kabul etmeleri gerekirdi.

Örneğin; Aslan sürülerinde güçlü erkek, sürüdeki tüm dişilerle çiftleşme hakkını elde eder. Ne zamana kadar? Kendisinden güçlü bir erkek gelene kadar. Yeni erkek gelene kadar “genlerini dişilere aktarır”. Kendisinden güçlü bir erkek geldiğinde ise sürüdeki tüm haklarını ve dişileri yeni gelen erkeğe bırakır. Artık “genlerini aktarma” sırası yeni erkektedir. Eski erkek sürüden uzakta tek başına ölüme terk edilir.

Bu tür bir yaklaşımı hiç bir kadının kabul etmeyeceğinin altını çizerek, “Vahşi doğaya” öykünen erkeklerin yukarıdaki senaryoyu gözlerinde 1-2 saniyeliğine canlandırmalarını düşünemiyorum bile.

Din değil, kültür değil ve son olarak vahşi doğaya öykünme değil. O zaman neden?

Aldatan Erkeğin Psikolojisi

Eylemin sonucuna bakıldığında; Boşanma, çevresi tarafından dışlanmak, çocuklarından uzak kalmak, kendi aile büyükleri tarafından da yadırganmak ve benzeri durumları ortaya çıkarabilir. E bu kadar büyük kayıplar varsa, neden aldatma yolu tercih edilir?

Kadınlar fazla derin düşünmeyi sever. Sadece aldatan erkeği yakalamak önemli değildir… Nedenini de bulmak gerekir. Ben yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler ışığında aşağıdaki sonuçları çıkardım. İçini rahatlatacak ise işte erkeği aldatmaya yönelten psikolojik nedenler.

 • Tecrübesizlik
 • Tetikleyici Sebepler
 • Bencillik
 • Geçmiş Hesaplar ve İntikam
 • Sosyal ve Duygusal Yetersizlik
 • Özgüven Düşüklüğü
 • Kendini İspat
 • İlişkiyi Bitirmek İçin Bahane Aramak
 • Kendini Farklı Hissetmek
 • Hayal Dünyasında Yaşamak

Tecrübesizlik ve Anlık Heyecan Dürtüsü

Bazı erkekler kaybedecekleri ile elde edecekleri arasındaki farkı ve dengeyi algılayamazlar. Özellikle gençlik yıllarında yaptıklarının sonuçlarına tam olarak hakim değildirler.

Atacakları adımın ne kadar yıkıcı sonuçlar doğurabileceğini hesap edemez ya da etmek konusunda yetersiz kalırlar. Onlar için sadece bir anlık eğlence olan hareketin sevdikleri kadını ne kadar kıracağını tahmin edemezler. Basit bir oyun gibi düşünürler genelde tecrübesizlik bir sefere mahsus kamuflaj olabilir. İkinci sefer (-ki alışkanlık haline gelmiş ise sayı daha da fazla olabilir-) için sebep olamaz.

Tetikleyici Sebepler

Erkek sohbetlerinde “Gaza getirme” denen olay sıklıkla yaşanır. Sohbet ortamına Alkol ya da uyuşturucu gibi olumsuzluklar eklendiğinde sonrada pişman olunacak kararlar verebilirler.

Bunlar geçerli sebep mi ? Tabi ki değil, sonuçta her alkol alan birbirini aldatmıyor.

Bencillik

Bencil insanlar kendi istediklerini elde ettikleri sürece başkalarının duygu ve düşüncelerini önemsemezler. Cinsel olarak kedi mutluluğunu düşünen erkek de bu tarz bir davranış sergileyebilir. Aslında bencil insanların evlenmesi ve tek eşliliği tercih etmesi kendi istekleri dışında olabilir.

Geçmiş Hesaplar ve İntikam

Önceki ilişkilerde yaşanan sorunlara eşiyle yaşadığı sorunlar eklendiğinde olay farklı boyuta taşınır. Eşine sinirlenen erkek onu bu şekilde cezalandırmayı tercih edebilir. Üstelik bu düşüncede olan erkekler saklanmayı ya da gizlenmeyi düşünmezler. Sonuçta amaçları intikam almak ve can yakmaktır.

Sosyal ve Duygusal Yetersizlik

Arkadaş çevresinde ve iş hayatında yeterli takdir göremeyen erkekler soluğu ve çözümü başka yerde arama eğiliminde olabilir. Bir başkası tarafından pohpohlanmak ve olmadığı biri gibi görülmek çekici geliyor olabilir.

Duygusal ve sosyal anlamda yetersiz, zayıf erkekler kolay yoldan övgüyü almak isteyebilir.

Özgüven Düşüklüğü

Kendisini zayıf olarak görmeye başlayan erkek tatmin yolunu seçebilir. Aldatan erkek profiline bakıldığında genellikle orta yaş ve orta yaş üstündekilerin oranı diğerlerine göre daha fazladır.

Kendini İspat

Kendisini yetersiz olarak gören, yeteri kadar takdir edilmeyen erkekler bazen çözümü farklı yollarda arayabilir. Kendisini ispat etmek gücünü kanıtlamak için başka kadınlarla birlikte olmayı tercih eder. Pohpohlanmak, çok başarılı olduğunu duymak (-gerçek olmasa bile-) onları tuzağa çekmek için yeterlidir.

İlişkiyi Bitirmek için Sebep Üretmek

Aslında içinde bulunduğu durumdan memnun değildir. İlişkiyi konuşarak bitirecek cesarete sahip değildir. Onun yerine değişik oyunlar denemek isteyebilir.

yine ilişkiyi bitirmek istiyordur. Ama ilişkide olduğu kadından da emin değildir. İşleri sağlama alana kadar ikili oynamayı kendisinde hak olarak görebilir.

Bu tür durumlarda garip bir yöntem olarak kullanılabilir.

Kendini Farklı Hissetmek

Kendini ispat etmek ile benzer durum ortaya çıkar. Kendisini yaşlı, yetersiz ya da cinsel ilişkide başarısız gören erkek farklı tatmin yolunu tercih edebilir.

Aldatan Erkek Nasıl Yakalanır?

Genel olarak yapabileceklerinden bahsetmeden önce, yakaladığında neler yapman gerektiğini iyi planlamalısın. Öfkeyle kalkarak tümden zarara uğramak da mümkün elbet.

Aldatan erkeği affetmek, affetmemek gibi konular tamamen kişisel tercihlerdir. Burada bununla ilgili tavsiye veremem, ancak yazının devamını okuduğunda aldatan erkek nasıl davranır, kendini nasıl ele verir? gibi sorulara cevap bulabileceksin.

Aldatan Eşi Yakalamak Taktikleri Kitabı

Aldatan eşi yakalamak elektronik kitabı, bu konuda sana yardımcı olabilir. Tüm taktikleri içeren bu kitap, PDF formatında hazırlanmış bir e-kitaptır. Dolayısı ile cep telefonu, tablet ya da bilgisayardan okunabiliyor.

Kitabı saklamak gibi bir derdi olmadığından, “Ava giderken avlanmak” derdi de ortadan kalkıyor. Internet olan her yerden erişilerek okunabiliyor.

Kitapta ne tür bilgiler diye bakacak olursak aşağıdaki başlıkları görebiliriz. Ama dilersen buraya tıklayarak kendinde okuyabilirsin.

 • Başarılı bir araştırmanın sırları
 • Duygular ve gerçekleri birbirine karıştırmamak
 • Aldatan Erkeklerin Tipik 12 Davranışı
 • Sergilenebilecek Tutumlar
 • Duygusal Yaraların Oluşmasını Engellemek
 • Delil Toplama Teknikleri
 • Delil Toplarken Yakalanmamak

Aldatan Erkeği Yakalamak PDF ya da e-kitabı sadece onu yakalamakla ilgili değil. Yaşanan zorlu süreçte kendini koruyabilmek adına nasıl adımlar atılması gerektiğini de anlatıyor.

Klasik; Kredi Kartı, Gömlekte Ruj Lekesi, Boyunda Saç Teli ya da Üstünde başka kadına ait parfüm kokusu bulmadan çok önce olaya hakim olmak mümkün.

Bu kitabın yazarı ilişkiler konusunda oldukça büyük bir deneyime sahip ve ilişkilerin aldatma boyutuna gelmeden önce kurtarılabileceğinin altını çiziyor. Bu amaçla bir dizi e-kitap çıkarmış durumda. Çıkardığı e-kitaplardan bazıları;

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz iki kavramdan daha bahsetmek istiyorum.

 • Sanal Aldatma
 • Mikro Aldatma

Sanal Aldatma

Sosyal ağlar ya da internet üzerinde yer alan diğer platformlarda insanlar birbiriyle sosyalleşebiliyorlar. “Sosyalleşme” gerçek anlamıyla kullanıldığında bir sorun yok. Ama konu biraz daha ileriye giderek sosyalleşmenin ötesinde ilişkiye döndüğünde sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor.

Kimi erkeklere göre “fiziki temas” olmadığı için bu bir aldatma sayılmıyor. Bir nevi “masum” eğlence olarak görülüyor.

Mikro Aldatma 

Mikro aldatma eskilerin “Göz kaçamağı” dediği olay aslında. Anlık olarak yoldan geçen başka bir kadına dikkat kesilme, o anda yakaladığı flört fırsatını değerlendirmek olarak görülebilir.

Aslında bu erkeğin arayış içinde olduğunu göstermeyebilir, ancak ilerleyen dönemlerde farklı davranışlara evrilebilir.

Kısacası sadece onu yakalamakla ilgilenmiyorsan (-ki bence öyle yapmalısın-), bu durumdan duygusal olarak kendini yıpratmadan kurtulmak istiyorsan e-kitabı okuyabilirsin.

Ayrıca; Aldatma aşamasına gelmeden önce de olayı tespit ederek çözüm üretebilirsin.

Ben diyeceğimi dedim… Sen de bi’şey demek istersen çekinme ve yorum bırak. İstersen siteme üye ol, kendi adınla makalelerini yayınlamaya başla.

Daha önce dediğim Bi’şeyler